29 Март 2024петък14:47 ч.

Снимка ФИФА

Белгия надигра Канада с 1:0

visibility 74

Бронзовият медалист от преди четири години Белгия стартира с победа участието си на Световното първенство по футбол в Катар. Тимът надделя над Канада с 1:0 в двубой от първия кръг в група "F".
Миши Батшуай реализира единственото попадение в срещата минута преди края на първото полувреме, а канадците изпуснаха дузпа чрез Алфонсо Дейвис в началото на мача.

За Канада това е първо участие на Световно първенство от далечната 1986 година. Отборът, която ще бъде домакин на турнира през 2026 година заедно със САЩ и Мексико, все още чака първия си гол в историята на шампионат на планетата, въпреки че доминира в продължение на дълги периоди.

Селекционерът на Белгия Роберто Мартинес избра Миши Батшуай да води атаката в отсъствието на контузения Ромелу Лукаку, докато Еден Азар също започна двубоя на стадион "Ахмад бин Али" в Ал Раян.
Канадецът Алфонсо Дейвис пропусна дузпа в 11-ата минута, която беше отсъдена заради игра с ръка в полето на Яник Караско. Наказателният удар беше потвърден след намеса на системата за видеоповторение ВАР, а ударът от бялата точка на Дейвис беше спасен майсторски от Тибо Куртоа.
Канадците могат да съжаляват, че не откриха резултата, след като пропиляха още няколко възможности в началото на мача.
В 39-ата минута Канада претендираше за втора дузпа, след като Ричи Ларея беше съборен в наказателното поле, но този път след консултация с ВАР главният съдия не отсъди такава.
Минута преди края на първата част Белгия откри резултата. Точен беше Миши Батшуай, който получи пас от Тоби Алдервайрелд и се разписа с удар по диагонала.
За Батшуай това е 27-и гол в кариерата за националния отбор.

През втората част белгийците се активизираха и отправиха няколко удара към вратата на съперника, но нов гол така и не беше отбелязан. В 67-ата минута Кевин Де Бройне напредна по десния фланг и подаде към Батшуай, но той не успя да отиграе от изгодна позиция.
Десет минути преди края Кайл Ларин стреля с глава в левия ъгъл, но Тибо Куртоа беше пласиран добре и спаси.
В другата среща от групата Мароко и Хърватия се занулиха.
В следващия си мач от шампионата Белгия ще играе с Мароко, а Канада излиза срещу Хърватия.

Белгия - Канада 1:0 (1:0)
голмайстор: Миши Батшуай 44
пропусната дузпа: Алфонсо Дейвис (Канада, 11-а минута)
главен съдия: Джани Сиказве (Замбия)
стадион: "Ахмад бин Али", зрители 40 432

Белгия: Тибо Куртоа, Ян Фертонген, Тоби Алдервайрелд, Леандер Дендонкер, Тимоти Кастан, Аксел Витсел, Юри Тилеманс (46-Амаду Онана), Яник Караско (46-Тома Мюние), Кевин Де Бройне, Еден Азар (62-Леандро Тросар), Миши Батшуай (78-Лоис Опенда)

Канада: Милан Борян, Ричи Ларея (74-Самюел Адекугбе), Камал Милър, Стивън Витория, Алистър Джонстън, Алфонсо Дейвис, Стивън Еустакио (81-Джонатан Осорио), Атиба Хътчинсън (58-Исмаел Коне), Таджон Бюканън (81-Лиъм Милър), Джуниър Хойлет (58-Кайл Ларин), Джонатан Дейвид