19 Април 2024петък13:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бедните в ЕС са 84 млн. души

Според оценки на Европейската комисия процесът на излизане от кризата може да отнеме на Европа и десет години

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 19

84 милиона европейци живеят под прага на бедността. Това се съобщава в доклад на Европейската комисия. Хората, които не могат да подсигурят основните си нужди, представляват 17 процента от населението на съюза.
Малко над 26 милиона са безработните граждани на Евросъюза. Според оценки на ЕК в Европа процесът на излизане от кризата може да отнеме до 10 години.
Въпросите на социалната политика и справедливостта бяха в центъра на вниманието на провеждащата се във Вилнюс конференция, организирана от Европейския икономически и социален комитет. "В някои от най-засегнатите от кризата страни ние виждаме ръст на екстремизма, демагогията и предразсъдъците. Стимулирайки икономическия растеж, не бива да се забравя за нивото на справедливостта", каза председателят на ЕИК Лука Джахер.
Според участници в конференцията финансовата и икономическа криза в Европейския съюз се е превърнала в социална и демократическа. С това е свързана и кризата на доверието в ЕС като цяло. Според статистическите данни, които бяха огласени в хода на конференцията, в момента в идеите на обединението вярват едва 31% от населението на Европейския съюз.
За притеснително нарастващата бедност на европейците предупреди през септември и британската хуманитарна организация Oxfam. Експертите й заявиха, че броят на живеещите под прага на бедност хора в Европа може да се увеличи с 25 млн. до края на 2025 година. По този начин броят на бедните хора в Европа ще достигне 146 млн. души, което се равнява на една трета от цялото население на континента. Стандартът на живот пък, на който гражданите се радваха до 2008 г., няма да може да бъде достигнат поне в близките 25 години.
От организацията разкритикуваха режима на строги икономически ограничения, който прилагат редица европейски държави. Според Oxfam тези страни не са успели да намалят публичните си дългове и вместо това са увеличили социалното неравенство и са затруднили икономическия растеж.
"Строгите ограничения вече са направили икономическата ситуация много по-лоша във Великобритания и големи части от Европа. Орязването на средства за социална сигурност и публични услуги в комбинация с падащите доходи и растящата безработица създават ситуация, в която милиони хора не успяват да свържат двата края", заяви Макс Лоусън, главен адвокат на организацията.
Според Oxfam безработицата е твърде висока, заплатите падат прекалено бързо и едно на всеки десет домакинства живее под прага на бедността.
Организацията използва официалната дефиниция на ЕС за бедност. Според нея под прага на бедността живее всеки човек, чиито ресурси са толкова недостатъчни, че го принуждават да изпитва много на брой недостатъци. В това число влизат безработица, нисък доход, лоши условия на живот, невъзможност за обучение и др. За бедност се приема доход по-малко от 60% от средния национален доход след социални плащания, сериозни материални лишения (неспособност да се плащат сметки, да се отопляват подобаващо, да консумират протеини), слаб работен потенциал на възрастните членове на домакинството (под 20% от общия потенциал през изминалата година).


Жизненият стандарт на европейците силно се различава. Ето защо европейските статистици използват за измерителна единица стандарта на покупателна способност (СПС). СПС е изчислен чрез делене на сборни показатели в местни цени и валути на съответния паритет на покупателната способност (ППС). В резултат се получава условна величина, която за разлика от ППС не зависи от националните валути. Нейното използване позволява да се нивелират ценовите различия: за една единица СПС може да се купи стандартен брой услуги и стоки във всяка от разглежданите страни.
Средният показател на СПС в Европа достига 100 точки.
Най-високата оценка от 280 точки има Люксембург, докато България е най-изостанала, получавайки 37 точки. От 131 до 111 точки СПС имат Холандия, Австрия, Чехия, Швеция, Великобритания, Финландия, Германия и Франция.
Сред бедните страни са Румъния с 39 точки, Полша, Латвия, Литва и Словакия, където СПС е по-нисък от 65 бала.
А иначе в Люксембург минималната работна заплата е 1800 евро на месец, но пък и сметката при фризьор там не пада под 100 евро.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ