29 Март 2024петък17:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бащата на сюрреализма, който преведе Ботев

Малко известни факти от личния живот и творчеството на големия френски поет

/ брой: 30

автор:Йордан Костурков

visibility 8502

    Пол Елюар, един от основателите на движението на сюрреализма, е роден на 14 декември 1895 г. Произхожда от средно заможно семейство. Баща му, Клеман Гриндел (истинското име на Елюар е Йожен Емил Пол Гриндел), е счетоводител, майка му, Жана Кузен, е шивачка. В Сен Дени, в околностите на Париж, момчето расте щастливо, докато на шестнадесетгодишна възраст не се разболява от туберкулоза.

Изпращат го в санаториум

в швейцарското селце Клавадел, община Давос. За литературата това е специален момент, защото тук той за пръв път започва да чете поезия. И тъй като поезията също може да е храна на любовта, Емил се влюбва в неособено красива, но вероятно с особено излъчване рускиня, Елена Ивановна (според други източници Дмитриевна) Дяконова, една година по-голяма от него, родена в Казан, Татаристан, в семейство на интелектуалци, дъщеря на високопоставен офицер от руската армия, в детството й нейна приятелка е Марина Цветаева. Елена Дяконова ще остане в историята като Гала, вдъхновила също Луи Арагон, Макс Ернст, Андре Бретон, и, разбира се, Салвадор Дали. Тя е пристигнала в същия санаториум също, за да се лекува от туберкулоза.

Гала и Пол Елюар в Швейцария, 1913 г.

    Елюар се връща във Франция

мобилизиран е и получава тежки увреждания след газова атака на фронта. Издава първата си стихосбирка още през 1913 г., а междувременно Елена-Гала пристига от Москва, за да го търси. Двамата се женят, ражда им се дъщеря Сесил. Макар че в ранните си творби Пол Елюар черпи вдъхновение от поезията на Уолт Уитман, сега той се увлича по модерния дадаизъм (1916-1922), но, както и други от проповедниците на движението, впоследствие се присъединява към сюрреалистите, запознава се с Андре Бретон, Луи Арагон, Макс Ернст.
Очевидно в брака му с Гала има криза, защото един ден през 1924 г. той загадъчно изчезва. Носят се слухове за смъртта му и се приемат за истина, докато той не се появява пак в Париж седем месеца по-късно и обяснява, че е пътешествал през Марсилия до Таити, Индонезия и Целон. Получава нов пристъп на туберкулоза.
Гала и Макс Ернст са любовници от 1921 г., а от 1924 г. заживяват в любовна тройка с Елюар (на френски това звучи по-елегантно и по-невинно menage a trois, "любовен триъгълник" или вид полиамория - триолизъм), до 1927 г. Гала окончателно напуска Пол Елюар през 1929 г., за да заживее с десет години по-младия испански художник Салвадор Дали, за когото се омъжва през 1934 г., две години след официалния си развод с Елюар. Дъщеря им Сесил цял живот страда от студеното отношение на майка си към нея.

Главна фигура на сюрреализма

От 1924 до 1938 г. Пол Елюар е една от главните фигури на сюрреализма, вдъхновява се от теориите на Зигмунд Фрийд. През 1934 г. той се жени за Мария Бенц - Нуш, асистентка на цирков хипнотизатор, второстепенна актриса, която позира като модел на Пикасо (тя е и негова любовница) и на други художници, и е смятана за талисман на сюрреалистите. Междувременно Елюар е станал член на Френската комунистическа партия през 1927 г. и дори е изключен от нея шест години по-късно заради публикувана в "Льо сюрреализм о сервис дьо ла революсион" статия, в която философът Фердинанд Алкуие осъжда "вятъра на кретенизма, който вее откъм СССР". След избухването на Испанската гражданска война Пол Елюар се отдръпва от експериментите на сюрреализма.

    По време на Втората световна война

поетът се включва във Френската съпротива срещу нацистите, пише патриотични стихове, в това число популярното "Свободата", през 1942 г. отново е приет за член на Френската комунистическа партия, скъсва окончателно със сюрреалистите, възторжено възхвалява Йосиф Сталин в политическите си писания. Наскоро след края на войната Нуш, която активно участва в Съпротивата заедно с него, внезапно рухва на улицата и умира от сърдечен удар. Елюар тежко преживява загубата й.
Той активно се включва в движението за мир, участва в Световния конгрес на интелектуалците за мир във Вроцлав, Полша, през 1948 г., като  убеждава Пикасо да го придружи. Този конгрес, прокомунистически и антиамерикански, събира такива видни личности като Фредерик Жолио Кюри, Бертолд Брехт, Олдъс Хъксли, Иля Еренбург, Мартин Андерсон-Нексьо, Александър Фадеев, Уилям Купър, Ана Зегерс.


Отказана му е американска виза...

Като член на международното комунистическо движение Пол Елюар пътува до Англия, Чехословакия, Русия, Белгия, отказана му е американска виза заради левите му убеждения. На Конгреса на мира в Мексико Пол Елюар среща Доминик Лор, която става негова трета съпруга през 1951 г. Година по-късно, на 18 ноември 1952, поетът получава инфаркт и умира. Погребан е в парижкото гробище Пер Лашез. Погребението е организирано от Френската комунистическа партия, на него присъства Пабло Пикасо, единствен от старите му приятели. В лявото движение поетът търси възможността за социално, политическо и сексуално освобождение, а в това вижда и мисията на поезията.
Пол Елюар издава над седемдесет книги с поезия, политически и критически текстове. В България този велик световен поет ще остане завинаги с това, че превежда стихотворения на Христо Ботев на френски език. Сред почитателите на Елюар е неговият преводач на английски Самюъл Бекет.

        
Пол Елюар

 ***    


Отчаянието няма крила,
и любовта няма,
лице нямат:
те не говорят.
Не ги разбуждам,
не ги съзирам,
не им говоря,
но аз съм толкова реален,
колкото са моите любов и отчаяние.

 ***  

Добър ден, тъга!
Сбогом тъга!
Ти си вписана в линиите на тавана.
Ти си вписана в очите, които обичам.
Ти не си най-страшното бедствие,
защото и у най-жалките устни
оставяш усмивка.

Добър ден, тъга!
Любов на отзивчиви тела.
Всесилие на любовта,
чиято ласка възниква внезапно,
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ