25 Април 2024четвъртък11:21 ч.

Барса изхвърли Интер

Ансу Фати стана най-младият голмайстор в Шампионската лига, Наполи уволни Анчелоти

/ брой: 239

visibility 663

Барселона изхвърли Интер от Шампионска лига след победа с 2:1 в Милано. Каталунците играха с голяма част от резервите, защото отдавна се бяха класирали за 1/8-финалите, но сломиха бойките италианци. Пред 71 818 души на ст. "Джузепе Меаца" в герой се превърна младокът Ансу Фати. Минути след като влезе в игра, той вкара фамозен гол, с който се записа в историята. Роденият в Гвинея Бисау Фати стана най-младият голмайстор в турнира, вкарвайки на 17 години и 40 дни. Той изпревари ганаеца Петер Офори-Куайе, разписал се почетно за Олимпиакос при 1:5 от Розенборг през 1997 г. на 17 г. и 195 дни. Фати изхвърли от топ 10 левскаря Мариян Огнянов, който през 2007 г. вкара на Челси (1:3) на 18 г. и 59 дни.

"Когато вкарах, целият стадион замлъкна. Помислих си "Какво направих?". Все пак съм много щастлив от гола и победата", каза Фати.

Каталунците продължиха серията си без поражение в мачове от групите, която е от 2016 г. Последната загуба на Барса беше от Манчестър Сити (1:3). Последните 3 сезона в 18 мача Барселона има 12 победи и 6 равенства.

"Фати е роден голмайстор. Той имаше болки преди мача, но желанието ми бе да му дам малко игрово време. Чувстваме, че сме длъжни да спечелим този турнир", обяви треньорът на Барса Ернесто Валверде.

Другата гръмка изненада е отпадането на 1/2-финалиста от последния сезон Аякс. "Лалетата" загубиха у дома от Валенсия (0:1) и останаха трети в група Н с 10 т., а напролет продължават в Лига Европа. "Прилепите" пък спечелиха групата с 11 т., с колкото е и вторият Челси.

Наполи уволни треньора Карло Анчелоти часове след гръмката победа с 4:0 над Генк, класирала тима за 1/8-финалите. Освобождаването на известния специалист веднага засили апетитите на елитните английски тимове Арсенал и Евертън.

Вратарят на Генк Мартен Вандеворт пък стана най-младият страж в групите на Шампионската лига. Той игра на 17 години, 9 месеца и 10 дни и още в третата минута допусна груба грешка за първия гол на Аркадиуш Милик, а после получи още 3 попадения (2 от дузпи). Белгиецът изхвърли от топ 3 на най-младите вратари в турнира Николай Михайлов, който вече е четвърти, с дебют в ШЛ на 18 години, 4 месеца и 3 дни при загубата на Левски с 0:3 от Вердер Бремен през 2006 г. В Топ 3 са още 2. Миле Свилар (Бенфика) - 18 години, 1 месец и 21 дни и 3. Икер Касийяс (Реал Мадрид) - 18 години, 3 месеца и 26 дни.