27 Септември 2024петък21:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Балканските страни пред затваряне на граници

ЕС се провали в борбата с мигрантската криза, категоричен е унгарският премиер Виктор Орбан

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 33

Ограниченията, които Словения ще налага при пропускането на мигранти на своя територия, влязоха в сила вчера. Любляна реши да разрешава на най-много 1000 души дневно да преминават границата.
Причината е, че следващата страна по мигрантския маршрут - Австрия, обяви, че тази седмица ще въведе ограничения за влизането през основния граничен пункт със Словения. Съобщението на австрийските власти предизвика верижна реакция на страните по т.нар. Балкански маршрут на мигрантите.
Словения е уведомила и Хърватия за намерението си да засили контрола по границата.
Външният министър на Хърватия Миро Ковач предупреди, че ако Австрия затвори границите за бежанци, веднага след нея същото ще направи и Словения, а Хърватия ще бъде принудена да вземе същите мерки. "Нашата цел е да имаме ефикасно сътрудничество със Словения, Сърбия, Македония, Гърция, Австрия и Германия. Ако Австрия затвори границите си, съвсем логично е след това Словения да направи същото, а ние ще бъдем принудени да постъпим по същия начин", заяви Ковач, цитиран от БНР.
Ако се стигне до нарушаване на мигрантския поток в западна посока, тогава Хърватия ще затвори границите си със Сърбия, а Сърбия с Македония, поясни хърватският външен министър. "Така ще се стигне до ефекта на доминото. ЕС трябва да действа глобално и да осъзнава случващото се в Сирия. Великите сили в ЕС носят най-голяма отговорност", подчерта Ковач.
Поведението на Сърбия ще зависи преди всичко от мерките, които ще вземат страните от т.нар. Балкански път, заяви междувременно сръбският министър на външните работи Ивица Дачич.
Междувременно Виена обяви, че ще постави шест страни, в това число и Алжир, Мароко и Тунис, в списък със сигурни държави, граждани на които нямат основание да искат убежище в Австрия. Решението включва също и Грузия, Гана и Монголия.
Миналия месец съседна Германия също обяви Мароко, Алжир и Тунис за сигурни държави. Тази класификация означава, че техните граждани имат малък шанс да получат убежище в Германия.
Вчера държавните и правителствени ръководители на Унгария, Полша, Чехия и Словакия - т.нар. Вишеградска четворка, се събраха, за да обсъдят мерки за защита на границите на ЕС в условията на мигрантска криза. На срещата на върха на Вишеградската група присъстваха българският премиер Бойко Борисов и президентът на Република Македония Георге Иванов.
В плановете на четворката влиза изграждането на "резервна гранична система" по линията България-Македония. Преди срещата българският премиер Бойко Борисов заяви, че България няма да приеме плана на Вишеградската четворка. В разговор с германския канцлер Ангела Меркел Борисов е посочил "необходимостта от това Европейският съюз да действа като едно цяло" и призовал за търсене на общо европейско решение за справяне с мигрантския поток, съобщи БНТ. Той е заявил готовността на страната за сътрудничество в опазване на външната граница на Европа с усилие за редуциране на нелегалната миграция.
Политиката на Европейския съюз в борбата срещу мигрантската криза се провали. Това заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан. Унгария е против въвеждането на задължителни квоти за разпределение на мигрантите между страните членки от ЕС, каза още той, цитиран от Ройтерс.
Преди срещата чешкият премиер Бохуслав Соботка заяви, че лидерите на страните от Централна Европа са готови да помогнат на балканските държави да затворят границите си с Гърция, за да ограничат мигрантския поток, съобщи Ройтерс. Според него споразуменията на ЕС с Турция за ограничаване на броя на бежанците и имигрантите, бягащи от бедността и конфликтите в Близкия изток, засега не дават задоволителни резултати, а времето за Европа изтича.
Гърция е обвинявана, че не охранява добре границите си. Брюксел й даде срок от 3 месеца да подобри охраната. "Гърция действа като проточен бойлер, а бежанците за Гърция са туристически бизнес", заяви чешкият министър на външните работи Любомир Заоралек. "Бежанците са голям бизнес. Те са по хотелите и ресторантите. Това е още една ниша за туристическия пазар в Гърция. Трябва да се договорим и това нещо повече да не продължава да бъде бизнес, а нещо, което повече не може да си позволяваме в Европа", каза Заоралек пред телевизионния канал "Прима", цитиран от БНР. По думите му е необходима подкрепа за страните от Балканите заради мигрантската криза, тъй като те могат да бъдат взривоопасен регион.


Гърция отваря 4 горещи точки


Гърция ще отвори четири центъра за регистрация на бежанци. Това заяви правителствен източник, цитиран от АФП. Четири от петте т.нар. "горещи точки" в Гърция ще бъдат отворени официално до сряда на островите Лесбос, Хиос, Лерос и Самос, които се борят да се справят с пристигането на стотици хиляди имигранти, пристигащи от Турция с паянтови лодки, заяви източникът.
Центровете се очакваше да отворят в края на миналата година. Всеки от тях ще има капацитет да настани 1000 пристигащи за три дни, по време на които те ще бъдат регистрирани. Ще им бъдат взимани пръстови отпечатъци и ще бъдат групирани на подходящи за предоставяне на убежище и такива, изправени пред евентуално депортиране.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 1353

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 1104

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 738

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 760

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ