20 Април 2024събота02:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Български носии красят календари

"Девойко мари, хубава" и "Три сестри" ще бъдат представени в Националния етнографски музей

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 3929

Два календара с народни носии за предстоящата година - "Девойко мари, хубава" и "Три сестри", ще бъдат представени днес, 27 ноември, от 18,30 ч. в Националния етнографски музей. Те са създадени от "Българските корени" с помощта на ИЕФЕМ - БАН и носят своите специфични послания. 

Календарът "Три сестри" е посветен на 100-годишнината от подписването на Ньойския мирен договор и хилядите бежанци, които са потърсили спасение в България, понесли със себе си дрехите на гърба си, мъката и болката в сърцето си. Носиите са автентични, част от архивите на два музея в България - Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН и Регионалния исторически музей в Бургас. На страниците оживяват експонати от Македония, Източна и Егейска Тракия, Добруджа и Западните покрайнини. 

"Не успяхме да сложим всички заснети носии в 13 листа, но се надяваме да сме успели да отдадем нашата почит към силата на духа на техните притежатели и да покажем, че България помни 1919 г.", коментира Петър Петров, инициатор и основен двигател на проекта "Българските корени".

Календарът "Девойко мари хубава" съдържа български автентични народни носии, съхранявани в музеи на територията на България. Вече четвърта година проектът намира партньори в лицето на културните институции от страната. Тази година това е ИЕФЕМ - БАН. 

"Основната мисия на Националния етнографски музей е системното издирване, събиране, опазване и представяне на културното наследство", обясни доц. д-р Петко Христов, директор на ИЕФЕМ - БАН. "Заснемането на част от нашите носии е начин да достигнем до българи и чужденци, които ще оценят разнообразието и красотата на облеклото, което българката е създавала, носила и завещавала на децата си от векове."

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ