БНБ започва пробно да сече 8 млн. български евромонети
/ брой: 89
Монетният двор на Българската народна банка започва пробното отсичане на 8 млн. български евромонети. Евробанкнотите за местните нужди вече се отпечатват. Това съобщи управителят на БНБ Димитър Радев на конференция за въвеждането на единната валута. Общото количество банкноти и монети, които са необходими, тежи 12 300 тона и съответства на вместимостта на 620 тира, каза управителят.
БНБ и банките ще бъдат изцяло готови за присъединяване към еврозоната преди края на тази година, но изпълнителната власт има още доста неща за вършене, каза Радев. "В резултат на политическата криза изгубихме инициативата и лидерството в процеса на присъединяване. Нуждаем се от устойчива проевропейска политическа конструкция", подчерта той.
"Разликата по отношение за критерия за ценова стабилност намалява, включително и през последния месец, но се очертава да остане над изискванията на критерия към датата на предстоящата оценка, която ще бъде направена на база данните към края на месец май", посочи управителят на БНБ.
По думите на Радев забавянето на пълната интеграция на страната ни в ядрото на Европейския съюз, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава. Той посочи, че мащабът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди.
Преходът от лев към евро ще се осъществи плавно и информирано, за да може ползите от членството в еврозоната да се усетят от всички български граждани и всички български предприятия. Това каза служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов на конференцията.
Стратегическата цел на България е да изпълни условията за членство в еврозоната до края на 2024 г., след което да въведем еврото като национална валута през следващата година, каза министър Николов. Той заяви, че българската администрация работи усилено за пълното въвеждане на европейските изисквания в законодателството с цел подготовка на българските предприятия и потребителите за прехода към новата валута. Той каза, че въвеждането на еврото ще бъде съпроводено с конкретни мерки за защита на потребителите, които включват изисквания за правилно преизчисляване на цените от лева в евро и двойното обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в лева.