24 Април 2024сряда02:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България харчи по 13 лв. на човек за психично здраве

Три четвърти от изписаните от психиатрия, впоследствие нямат контролни прегледи

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 1071

България харчи малко под 13 лв. на глава от населението за психично здраве. Страната отделя около 2,7% от общия бюджет за здравеопазване за психично здравни проблеми, докато в Германия на човек се падат по 350 евро, или 11,27% от здравните разходи. Това показват данните от Атласа за 2017 г. на Световната здравна организация (СЗО) за психичното здраве.

Под 25% от пациентите с психични проблеми в България, изписани от психиатрична клиника и болнично лечение, са проследявани след това и са имали контролни прегледи в месеца на изписването им. 

По данните на СЗО България отделя малко средства от здравния бюджет за справяне с психическите проблеми и няма достатъчно специалисти.

Професионалистите, занимаващи се с психично здраве, са 2924. На 100 000 души население се падат малко над 7 психиатри. Много сериозен е недостигът на детски психиатри, които са едва 0,31 на 100 000 души. Психолозите са по-малко от двама на 100 хил. души, а социалните работници - 0,78. Няма данни за специалисти, които се занимават с професионално здраве. В Германия например психиатрите са над 2 пъти повече отколкото България, психолозите са 50 на 100 хил. души население.

Макар че България има план за политики в областта на психичните заболявания, СЗО посочва, че няма документ, който да съдържа конкретни индикатори или цели, спрямо които може да се проследява прилагането и ефекта от мерките. Няма и план или стратегия за децата с психически проблеми.

В страната има предимно домове от резидентен тип - 122. На 100 хил. души се падат по около 33 легла в специализирани болници и по близо 14 в психиатричните отделения на многопрофилните болници.

За 2017 г. над 280 души на 100 хил., или около 19 600 души са приети в психиатричните отделения на болниците, други 9300 са преминали през специализираните психиатрични болници. Принудително лечение е наложено на 575 души.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ