20 Юли 2025неделя00:32 ч.

Атина представи реформи за приходи от 7,3 млрд. евро

29 млрд. евро ще изразходи до края на годината Гърция, за да покрива задълженията си

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 60

Министерството на финансите на Гърция изпрати писмо до международните кредитори с мерките за реформи, които правителството ще предприеме. Мерките са във вид на политически предложения. В тях са посочени начините, по които правителството ще се бори с корупцията и ще преструктурира държавните предприятия.
Според германския вестник "Билд", който се позовава на източници, близки до гръцкото правителство, планът на гръцкото правителство има за цел да се бори срещу трафика на горива и цигари, което ще позволи на гръцката държава да събере съответно 1,5 млрд. и 800 млн. евро. Изпълнителната власт планира да събере 2,5 млрд. евро от облагане със задна дата на гръцките богаташи и олигарси и увеличаването на данъците върху скъпите недвижими имоти. Предлага се нова схема за по-бързо събиране на задълженията на физически лица и фирми, които ще донесат още 2,5, пише още "Билд". Като цяло, според данни на германския ежедневник, Атина ще събере по тези начини около 7,3 млрд. приходи.
Първият неокончателен списък кабинетът вече е предоставил за одобрение на Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) още в неделя. Ако след изпращането на мерките на Атина финансовите министри от еврозоната не подкрепят гръцката програма, се очаква ново извънредно заседание в Брюксел. При даване на зелена светлина от страна на "тройката" кредитори националните парламенти на някои държави от еврозоната - включително и германският Бундестаг, ще гласуват дали изтичащата в края на февруари спасителна програма да бъде удължена с още четири месеца.
След трудни преговори в Брюксел миналия петък правителството на Алексис Ципрас накрая съгласува с кредиторите удължаване на финансовата помощ за Гърция до края на юни. Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис изрази убедеността си, че кредиторите ще одобрят предложенията.
В неделя гръцките медии писаха, че трудният период за страната ще започне след одобряването на списъка за първите реформи. ЕЦБ, ЕК и МВФ ще следят всеки закон и всяко решение под лупа, казва дипломат. Премиерът Алексис Ципрас заяви в събота в телевизионно обръщение, че смята, че има още много работа, преди страната да излезе от кризата. Според него досегашната политика на строги икономии е "премахната".
В същото време американският вестник "Уолстрийт джърнъл" представя в таблици сумите, които Атина ще изразходва всеки месец до края на 2015-а, за да покрива задълженията си към кредиторите. От 6 март до 21 декември Гърция ще трябва да заплати малко над 29 млрд. евро. През периода 6 март - 8 май Атина трябва да погасява вноски по заема към МВФ, отпуснат по първата кредитна програма за страната през 2010 г. Освен това трябва да покрива и задължения към притежатели на съкровищни бонове (краткосрочни държавни ценни книжа). Впечатление прави, че в таблицата не е посочен лихвеният процент на заема от МВФ. Според "Блумбърг" той е между 3 и 4 на сто. За притежателите на съкровищни бонове той е между 1,8 и 2,15. Близо 10,3 млрд. евро трябва да заплати Гърция за този период.
В периода от 12 май до 20 юли, в който плащанията по задълженията на Гърция възлизат на над 11,5 млрд. евро, се появяват и плащания освен към МВФ и притежателите на съкровищни бонове, а и към Европейската централна банка като част от "тройката" кредитори, като Гърция трябва да заплати на 3,7 лихвен процент задължения по облигации, държани от ЕЦБ и освободени от неизпълнение през 2012-а. Освен това трябва да отдели и над 1 млрд. за облигации, държани от националните централни банки и освободени от неизпълнението през 2012 г. Към всички тези задължения се прибавят и още 25 млн. евро по облигации, държани от Европейската инвестиционна банка, отново за 2012 г.
От 7 август до 21 декември Атина трябва да отдели малко над 7 млрд. евро за дългови плащания. През този период освен плащанията към МВФ и притежателите на съкровищни бонове отново има плащания към ЕЦБ.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ