19 Април 2024петък22:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

АСТА няма да изпише веждите на творците, но ще избоде очите на свободата

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 260

Ивайло Калфин,
член на Европейския парламент
 

Представете си почти цялото човечество зад решетките - през миналата година 90 на сто от хората са нарушили волно или неволно интелектуални права, теглейки музика, книги и филми, използвайки евтините генерични лекарства или носейки фалшиви маркови дрехи, обувки, козметика. Огледайте се и ще се видите заобиколени от стоки и услуги, които ви правят потенциален нарушител на правото на интелектуална собственост. Неговите бранители, след почти петгодишни тайни преговори, представиха на света АСТА - Търговското споразумение за борба с фалшификатите, призвано да реши проблема с пиратството и подправянето на стоки.
"Интелектуалната собственост е право като всяко друго. Да вземеш песен от интернет, без да си я платил, е като да откраднеш ябълка от магазина", казва европейският комисар по търговията Карел де Гухт, който води преговорите по изработването на споразумението от името на Европейската комисия.
Хората, които пишат книги, правят филми, създават лекарства, композират парфюми, проектират автомобили, трябва да получат отплата за труда си. Как обаче АСТА предлага да стане това - някои идеи са добри, но други са изключително погрешни. Това ни казаха по време на специално изслушване, което организирахме с холандската евродепутатка Мариете Шааке в Европейския парламент, едни от най-влиятелните правозащитни организации - "Репортери без граници", "Амнести интернешънъл", хуманитарната "Охфам". Защо? Защото интернет не е само килобайти и пренос на информация, той е средство за комуникация, предоставящо повече възможности за хората и за бизнеса. Затова когато се пишат закони, това трябва да става така, че да се засилват, а не ограничават тези права и възможности.
АСТА подлага на изпитание много основни права, считани за фундамент на европейския начин на живот. Такива са правото на словото, на разпространението на идеи и на информация, на личен живот, на достъпа до справедливо правосъдие, на здраве и на морална и материална защита на автора за създаден от него продукт.
Мариане Молман, политически съветник на правозащитната организация "Амнести интернешънъл" обобщи загрижеността, която и аз споделям: "Това са човешки права, които трябва да бъдат балансирани, но в АСТА не е така", каза тя.
За "Амнести" криминализирането на незначителни нарушения ще доведе до ограничаване на свободата на изразяване, до свръхактивност на полицията. Прехвърлянето на отговорността от извършителите на нарушения към доставчиците на интернет ще ги накара да се престарават по отношение на потребителите. АСТА предлага на доставчиците да бъде вменено да наблюдават действията на интернет потребителите, да докладват за нарушения и да блокират достъпа до сайтове, за които има подозрения за нелегално съдържание или фалшифицирани стоки. Не би могло да се каже по-точно: "АСТА ерозира върховенството на закона и така подкопава демокрацията".
"Репортери без граници" - с тяхната репутация в защита на свободата на словото. Как бихте се усъмнили в думите на тяхната представителка Люси Морилон, изречени на нашата дискусия в парламента, когато говори със загриженост, че споразумението отваря вратата към интернет филтриране и контролиране на съдържанието, което е в разрез с прогласената за основно човешко право от европейския съд свобода на изразяване в интернет. В АСТА е заложена възможността да се саморазвива чрез комисията АСТА, която ще бъде създадена по силата на споразумението, и която ще има право да го променя дори след влизането му в сила. "Репортери без граници" се опасяват, че това може да доведе до допълнително погазване на права, ограничения и контрол върху използването на интернет.
Всъщност развлекателната индустрия може би не се нуждае от чак толкова всеобхватна грижа. Американско изследване върху бранша показва, че тя не само, че не е в упадък, но е нараснала с 50% през последното десетилетие. Като цяло индустрията, включително книги, музика, видеоигри и филми, е увеличила оборота си от 341 милиарда евро през 1995 г. до 567 млрд. евро през 2010. Никога не е създавано повече съдържание, никога авторите не са имали повече възможности да разпространяват и рекламират продукцията си, посочи авторът на изследването Майк Масник. Той представи пред парламента данни, според които в света годишно се издават 100 милиона песни, 3 милиона книги и се снимат 7200 филма.
Ще кажете, аз не използвам интернет, какво ме интересува АСТА. Но споразумението далеч не е само опасно за свободата на информацията. Влизането му в сила би поставило на изпитание продукти, от които ние всички зависим. Например генеричните лекарства. В АСТА се правят внушения, които ги слагат на едно ниво с фалшивите лекарства. Генеричните лекарства са не само възможност, на която в кризисните времена все повече разчитат задъхващите се от недостиг на средства здравни системи. Те са единствената възможност за милиони хора в развиващите се страни.
Какво ще означава за България приемането на АСТА? Първо, българското общество ще приеме ангажименти по договор, който е обсъждан при затворени врати, без консултации със заинтересованите страни, и за който бившият министър, който отговаряше за него, си призна, че не е чел внимателно.  Второ, ще се търси отговорност от доставчиците на интернет за информацията, която се ползва. За да не плащат за чужда вина, те ще трябва да сложат филтри, да ограничават достъпа до интернет, да не допускат нови апликации. Това ще направи интернет по-скъп, по-бавен, ще остави без работа много хора, които се занимават с развитието на интернет. Трето, интернет доставчиците - частни компании къде доброволно, къде по задължение ще следят кога сме в интернет, какво правим там и каква информация ползваме. На основата на тези данни те ще имат правото да налагат наказания. Това е в противоречие с всички документи за защита на основни човешки права, които действат в България.
 
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ