19 Юли 2025събота18:32 ч.

Ария на клеветата

/ брой: 244

автор:Станка Динева

visibility 2699

"Мисля, че сме уволнили не повече от 100-150 човека, и то това бяха крайни случаи, които просто не търпяха отлагане. Имаше много тежки случаи на корупция." Тези думи принадлежат на служебния премиер Георги Близнашки, с които той се опита да се оправдае за тоталната чистка в държавната администрация.
100-150? Уволненията започнаха от областните управители, минаха през министерствата - в енергийното например отвяха 20 души експерти по европроекти, отнесоха НЕК, ДКЕВР, БДЖ и продължиха към образованието и сектор "Околна среда", където задълбаха до ВиК Пловдив, завиха към земеделието, за да стигнат до някои горски стопанства в ъгъла на географската карта на България. Но да не се вторачваме в абсолютно невярното число на уволнените, то е далеч по-голямо.
По-впечатляваща е втората част от изказването на Близнашки - "имаше много тежки случаи на корупция". Ако служебният премиер е констатирал 100-150 случая на корупция, то той е длъжен незабавно да предаде материалите за това в Главна прокуратура.
В прокуратурата бяха направо шокирани от запитване на вестник ДУМА дали има 100-150 сигнала за корупция по високите етажи на държавната администрация, депозирани от премиера или от негов представител. Къде на шега, къде на сериозно от държавното обвинение заявиха, че и пет да постъпят, новината ще разтърси държавата. ЕС също. Особено пък ако подателят на сигнала е министър-председателят.
Щом като няма папки със сигнали за корупция, излиза, че Георги Близнашки не просто е говорил на ангро, а направо публично е наклеветил 150 души. А те имат права. Да не говорим, че за да кажеш Петров или Иванов е корумпиран, трябва да има присъда. Недопустимо за виден конституционалист и професор по право. Близнашки ли не знае, че щом отвориш уста да кажеш нещо подобно, трябва да извадиш факти, доказващи твърдението ти. За професор като него няма да е проблем да посочи целта и члена от НК. Примерно с цел да набави облага за себе си, за свои близки, за трето лице, за партия или дори, ако щете, за детска градина. Това пак си е съставомерно.
Ако Близнашки не представи по надлежния начин доказателства, всеки от уволнените от него 100-150 души има не само моралното, но и правното основание да заведе дело срещу служебния премиер - за клевета, за уронване престижа и доброто му име, но също така и за използване на високото служебно положение за злепоставяне.
Служебният премиер разполага със седмица и половина - по собственото му летоброене, да извади доказателства.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ