23 Ноември 2024събота09:12 ч.

Американският о.з. адмирал Джеймс Ставридис предлага: НАТО да ескортира корабите със зърно в Черно море

И да отвърне на огъня, ако руският ВМФ нападне товарен съд

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 771

След като се оттегли от сключена с посредничеството на ООН сделка за зърно, която позволява на кораби, превозващи зърно от украински пристанища, да достигнат до световните пазари, руското Министерство на отбраната предупреди: всички плавателни съдове на път към украинските пристанища ще бъдат разглеждани като потенциално превозващи военни товари! Така те могат да станат обект на атака, която ще доведе до ескалация на конфликта.

"Ако някой атакува тези цивилни кораби, това е връщане към Първата световна война и потъването на "Лузитания", каза пенсионираният адмирал Джеймс Ставридис - бивш командващ на ВМС на САЩ в Европа и Африка. В случая той визира драмата на британския пътнически кораб "Лузитания", потопен от германска подводница през 1915 г.

адмирал Ставридис

"НАТО и САЩ могат да ескортират доставките на зърно по море. Те имат достатъчно възможности да направят това с три големи натовски държави в Черно море (България, Румъния и Турция - б.р.). "Предупреждавайки руския черноморски флот, НАТО трябва да отвърне на огъня, ако руски военен кораб нападне кораб със зърно, който по същество е хуманитарен морски съд, опериращ в международни води", каза адмирал Ставридис. 

Дори Москва да не предприеме незабавни действия след заплахите си, само страхът от нападение предизвиква несигурност, което плаши застрахователите и дестабилизира международните пазари на зърно. Морските застрахователи са изнервени, а цените на пшеницата регистрираха двуцифрено увеличение, след като 

Русия напусна сделката 

Военноморските сили на САЩ рутинно провеждат операции за свобода на корабоплаването по целия свят, за да си запазят правото на достъп до международни води. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин изпрати американски изтребители и разрушителя с управляеми ракети USS Thomas Hudner в Близкия изток, за да реагира на опитите на Иран да превземе търговски кораби в региона. 

Но в Черно море, където Русия и Западът се борят за влияние от векове, Вашингтон и съюзниците му в НАТО са ограничени от 

географията, геополитиката и бумащината

Черно море, което е малко по-голямо от американския щат Калифорния, е обградено от шест държави. Половината от тях - България, Румъния и Турция, са членки на НАТО. Тесният вход на морето - Босфорът, се контролира от Турция, съгласно споразумение от 1936 г., известно като Конвенцията от Монтрьо. 

В първите дни на войната Анкара се позова на конвенцията и затвори тази стратегическа точка, подкопавайки способността на Русия да подсили Черноморския си флот. За да избегне пряк сблъсък с Русия, малко преди инвазията 

Вашингтон изтегли бойните си кораби от региона

"Ако това беше Южнокитайско море, вече щяхме да провеждаме операции за свобода на корабоплаването. Но поради нежеланието да се конфронтираме с Русия, ние отстъпваме от този принцип, който иначе винаги спазваме", каза Кърт Уолкър - посланик в НАТО в администрацията на Джордж У. Буш.

Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби обаче поясни: "САЩ нямат планове за придружаване на търговски кораби в района след оттеглянето на Русия от сделката за зърното..."

Със съкращения

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 385

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 363

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ