29 Март 2024петък11:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Измръзване при положителни температури? Напълно възможно

Или как да останем топли в мразовито време

/ брой: 300

автор:Аида Паникян

visibility 2186

Измръзвания могат да се получат и при температури над 0 градуса. Има доста предразполагащи фактори както от страна на самия организъм, така и от околната среда, които могат да доведат до измръзване, обясни преди дни пред БТА проф. Огнян Хаджийски, началник на Клиниката по изгаряния в "Пирогов".
Мразовитото време, дори когато сме в града, а не в планината например, може да доведе до измръзвания, ако човек не е подготвен, твърдят лекари, цитирани от "Гласът на Америка". Когато човек дълго е изложен на студ, може да получи частични измръзвания на кожата - ръцете, краката, носа и ушите.
Хипотермията е противоположност на инсолацията (или хипертермия), която се получава при топлинен удар. Думата хипотермия има гръцки произход: хипос - под и терме - температура. Това е състояние на организма, при което телесната температура пада под 35,0рС (95.0рF) - температура, твърде ниска за осъществяване на нормалния обмен на веществата в тялото и функционирането на организма. Когато тяло е изложено продължително време на студ и организмът не може да възстанови изгубената топлина, телесната температура започва да спада. Характерни са

безконтролно треперене и дори умствени смущения

като загуба на памет, ориентация. При това състояние жизнеността на организма рязко спада заради липсата на достатъчно кислород. Охлаждане се получава, когато телесната температура падне под 35 градуса по Целзий. Най-тежката проява на общото охлаждане е изпадане в безсъзнание, а когато телесната температура спадне под 22 градуса, настъпва смърт. Охлаждането забавя всички функции на организма - сърдечната и дихателната дейност, като всичко това постепенно се натрупва и се стига до намаляване на телесната температура, обясняват лекарите. Според Международния класификатор на болестите (МКБ)

измръзването има 4 степени

като първата и втората са повърхностни измръзвания, които са най-често срещани и се проявяват с образуването на мехури върху измръзналите части. Това състояние се лекува за 10-15 дни. Третата и четвъртата степен на измръзване са дълбоко измръзване и най-често завършва с ампутация на засегнатите части. Американските лекари определят измръзването като леко, умерено и тежко. Според тях от леката форма може да страдат мнозина, които живеят в студен климат - тялото започва да трепери макар не много, но безконтролно. При умереното охлаждане пострадалият трябва да бъде въведен в топло помещение, да му се дават топли течности (но не алкохол, защото неговото действие е измамно) и сладки храни, да вземе топъл душ или вана.



Клинична пътека 283

КП щ 283 е за оперативно лечение на поражения от ниски температури. Минималният болничен престой по нея е 3 дни. На хоспитализация в клиника (отделение, сектор) по изгаряне, хирургия, травматология, подлежат случаи с измръзвания от II, III и IV степен.


Алкохолът намалява способността на организма да задържа топлината

За да избегнете премръзване, добре е да запомните четирите важни стъпки, съветват американски лекари. Те "дешифрират" думата COLD - C.O.L.D. (студ, студен, хладен).
"Свързвайте "С" с покриване, обгръщане, закриване, т.е. носете топли шапка и шал, които да запазят топлината на главата, шията и ушите. Носете ръкавици с 1 пръст, защото така пръстите остават по-топли, отколкото, ако всеки пръст поотделно се топли в ръкавица с 5 пръста.
"О" е за избягване на действия и дейности, които може да ви изпотят, защото мокри дрехи и студено време са опасна комбинация.
"L" (layers-слоеве) е начинът, по който е добре да се обличате. По-добре облечете няколко леки и топли дрехи една върху друга, отколкото една тежка. От едно време се знае, че в студено време е добре върху тялото да се облече памучна дреха, върху нея вълнена и най-отгоре дреха, която пази от вятър и дъжд или сняг.  
Свързвайте "D" (dry - сух) с местата, през които снегът може да "пробие" през дрехи и обувки. Това са най-вече "носовете" на обувки и ботуши, а по палтата - около шията и китките, както и пръстите на ръкавиците.
И още две важни неща:
- яденето на сняг и много забавно и за деца, и за възрастни. Но снегът допълнително охлажда тялото
- алкохолът може да накара човек да се почувства, че му е топло, но всъщност отслабва способността на организма да задържа топлината!


Комплект за оцеляване

При ниски температури всеки един физически проблем, с който се сблъскате, ще бъде значително подсилен. За да се предпазите от слънчево изгаряне, намажете със слънцезащитен крем всеки изложен на слънцето участък от кожата, обръщайки специално внимание на лицето, устните, около очите и ушите.
Интензивният отблясък от белия сняг в един ясен слънчев ден може лесно да ви заслепи, но дори и леко засенчен от тънка облачна покривка, той може да е достатъчно силен, за да подложи зрението ви на риск. Т.нар.

снежна слепота

може да бъде лесно избегната чрез носенето на очила с ултравиолетова защита. Ако останете без такива очила, може лесно да си изработите предпазители от парче картон, кора от дърво или друг материал, в който да направите тънки цепки, за да гледате през тях. Те ще редуцират отблясъка, който ви удря в очите. Екстремно

студеният въздух е по-сух от този в пустинята

Той "изсмуква" влагата от тялото и обезводняването настъпва практически със всяка глътка въздух, която човек поема. Обезводняването през зимата е много коварно - човек може да не усети жажда, дори когато тялото има огромна нужда от течности. Много от всекидневните задачи (дори ходенето и работата) в зимни условия изискват по-големи усилия, отколкото в по-топло време. Това допълнително засилва потребността на организма от вода. Затова е добре да се носи малък термос с топла течност. А и всеки лесно може да "провери" дали е достатъчно хидратиран: колкото по-тъмна и жълта е урината - толкова човек е по-обезводнен.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ