25 Април 2024четвъртък03:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И за витамините - "да знаеш кога да спреш"

Без тях не можем, но когато са в повече, създават проблеми на организма ни

/ брой: 144

автор:Дума

visibility 281

Сега е трудно да се каже кога точно влезе в речника ни изразът "имам недостиг на витамини" или "умората ми със сигурност се дължи на липса на витамини" и стана много модерен. Дотолкова, че вече не само сами си поставяме "диагнозата" авитаминоза, но и сами си предписваме "лечението". Едно е сигурно - човешкият организъм не може да живее без витамини, минерали и микроелементи. От друга страна, поемането на огромни количества таблетки в никакъв случай не възстановява нито силите ни, нито ни прави по-здрави или по-трудоспособни. Напротив - може само да влоши здравето ни. Нещо повече - определени витамини вероятно намаляват продължителността на живот! Това сочат данните на изследователи от университета в Копенхаген, провели повече от 815 проучвания, в които се разглеждали ползите от приема на витамини А, Е и С, както и на бета-каротен и селен. Учените са категорични, че организмът на човек не трябва да се натоварва с изкуствени добавки, а витамините от качествено подбраната храна са напълно достатъчни за правилното му функциониране.
В минали броеве на "Здрави сме" отделяхме по-специално внимание на някои от витамините и затова тук се спираме на такива, за които сме писали по-рядко.

Историята

Необходимостта от нискомолекулни органични вещества, нужни на човешкия организъм в минимални количества за нормалната му жизнена дейност, първи обосновава през 1880 г. руският учен Н.И. Лунин. По-късно - през 1912 г., за пръв път се появява названието "витамин". То е въведено от американския биохимик от полски произход Казимир Функ, който изолира от оризови люспи вещество, което съдържа аминна група. Това вещество (витамин В1) лекува болестта бери-бери...
Витамините се делят на две групи. Мастноразтворимите са А, Д, Е и К и техните неизползвани количества могат да бъдат натрупани като запаси в организма. В групата на водноразтворимите са С и всичките В - техните възможности за образуване на запаси са значително по-малки, с изключение на витамин В12.

Умната с морковите!

Те, както и спанакът, кайсиите, пиперът, доматите и тиквата съдържат огромни количества от така полезния за зрението, за растежа на кожата и на лигавиците витамин А. Макар изолиран между 1912 и 1914 г., ползата от него е била известна и на древните египтяни, които ненапразно наблягали на варения черен дроб. Витаминът допринася за отстраняване на петна, характерни за старостта. А съвременните учени доказаха важната му роля за предпазване от ракови заболявания. Но според мълвата откривателят на витамин А починал точно от прекомерната му употреба - всеки ден изпивал по половин литър сок от моркови и си отишъл от този свят заради... цироза.
Ако сте предозирали витамин А, симптомите на токсичност включват гадене, повръщане, диария, косопад, люспеста кожа, замъглено зрение, обриви, костни болки, нередовен менструален цикъл, умора, главоболие и увеличен черен дроб.
Лекарите съветват, ако вземате редовно противозачатъчни медикаменти, намалява потребността от витамин А. За да се усвои добре от организма, той трябва да се приема с... мазнина.

"В" са мощни, когато се приемат заедно

Нуждата се увеличава при болест, стрес и оперативна интервенция. В1 е известен е като "духовен витамин" поради благоприятното му въздействие върху нервната система, умственото и душевното състояние. Иначе препоръчително е комбинираното приемане и поравно, т.е. 50 мг от В1, 50 мг от В2 и 50 мг от В6. Официално препоръчваната дажба за възрастни е 1,0 до 1,5 мг (при бременност и кърмене се предлага 1,5 до 1,6 мг). Оказва слабо диуретично действие.
При недостиг на В2 се появява болестта арибофлавиноза (авитаминоза В2), свързана с увреждания на устата, устните, кожата и половите органи.
Дефицитът на В5 води до хипогликемия (понижено съдържание на захар в кръвта), провокира язвата на дванадесетопръстника, създава кръвни и кожни смущения. В някои случаи 1000 мг дневно се оказват ефикасни за намаляване на болките при артрит. Ако страдате от алергии, В5 и С ще ви донесат облекчение, твърдят специалисти.
Недостатъчният прием на В6 води до анемия, себореен дерматит, възпаление на езика (глосит). От друга страна, дневните дози от порядъка на 2-10 г (препоръчителната доза е 500 мг) могат да предизвикат нервни смущения, нощно безпокойство и твърде ярки, запомнящи се сънища.
Единственият витамин, съдържащ основни минерални елементи, е В12. Той трудно се асимилира през стомаха, затова се инжектира. Липсата му води до злокачествена анемия и нервни смущения. Затова, ако сте вегетарианец или сте изключили яйцата и млечните продукти от менюто си, то вие се нуждаете от В12 добавка. Това се отнася и за хората, които обичат да си попийват.

"С" може да промени резултатите от лабораторни изследвания

Идентифициран е през 1747 г. от шотландския лекар Джеймс Линд - основоположник на морската хигиена в Англия, който търсел лек за моряшката болест скорбут. За ползите от витамин С всеки знае, но макар да се твърди, че при него "не е възможно предозиране", всъщност не е точно така. Прекомерното поемане може да причини образуването на камъни от оксалатова и пикочна киселина (това може да се предотврати чрез поемане на магнезий, витамин В6 и достатъчно количество вода ежедневно). Понякога много високите дози (над 10 г дневно) причиняват неприятни странични ефекти като диария, кожни обриви и прекалено уриниране. Не е желателно да се приема от раковоболни, които провеждат лъчева и химиотерапия, твърдят медици.
Освен това при изследвания той би могъл да маскира наличието на кръв в изпражненията, а при диабетиците тестването на урина за захар може да даде погрешен резултат, ако се поемат големи количества витамин С. Ако се поглъща повече от 750 мг дневно от витамина, препоръчва се добавка от магнезий - ефикасно средство срещу образуването на бъбречни камъни.
Ако ползвате противозачатъчни или сте пушач (всяка цигара разрушава 25-100 мг), вземайте по-големи количества от витамина. Преминете на увеличени дози витамин С, ако пиете аспирин, който утроява скоростта на неговото отделяне. Ако вземате женшен, за предпочитане е това да става 3 часа преди или след приема на витамин С, или храни, в които той преобладава.

"Е" - витаминът на секса

Макар че напоследък доби широка популярност като витамина, който помага за предотвратяването на болестта на Алцхаймер и дори на туморни образувания. Мастноразтворим, складиран в черния дроб, мастните тъкани, сърцето, мускулите, тестисите, матката, надбъбречната и хипофизната жлеза. Има важно значение като съдоразширяващо средство и антикоагулант (Предотвратява появата на кръвосъсиреци и ги разрежда). Спомага за предотвратяване на аборт. Болестите, които провокира недостигът му, са свързани с разрушаване на червени кръвни клетки, мускулна дегенерация, някои видове анемии и смущения в репродукцията. Бременните, кърмачките, както и взимащите противозачатъчни или хормони се нуждаят от увеличени количества витамин Е. Жените в критична възраст да засилят поемането на витамин Е.
Врагове на витамин Е са както топината, така и отрицателните температури, кулинарна обработка на храната, също и кислородът, желязото, хлорът, минералните масла.
 
"F" се бори със сърдечносъдовите заболявания

Този витамин, открит през 20-те години на ХХ в. от съпрузите Джордж и Милдред Бур и наречен от тях F (fat - мас, англ.), допринася за предотвратяване на отлагането на холестерол в артериите. Поддържа доброто състояние на кожата и косата. Обезпечава защита срещу вредното действие на рентгеновите лъчи. Спомага за растежа и добрата физическа форма чрез повишаване активността на лимфните жлези и осигуряване на клетките с калций. Средство за борба срещу сърдечни заболявания. Води до намаление на телесното тегло чрез изгаряне на наситените мазнини.
Сега към групата са включени и две полиненаситени мастни киселини - линоленовата (омега-6) и алфа-линоленовата (омега-3). Вече е много модерно да се говори за тях... "Ренесансът" на F е провокиран от екип холандски учени начело с Джон Дайерберг, които 20 години изучавали живота и храненето на ескимосите в Гренландия и открили, че хранейки се почти изключително с тюленово месо и риба, те не страдат от сърдечносъдови заболявания. По-късно - през 1975 г.,  са публикувани данни от едно от най-обширните в историята на медицината изследвания, в което били включени 85 хил. души по света. Проучването доказва колко са важни за развитието или предотвратяването на атеросклерозата омега-6 и омега-3 киселините. От тях организмът сам може да синтезира други полиненаситени мастни киселини, но в много малко количества. Такава способност обаче имат само високоспециализирани клетки, каквито са нервните. Но клетките, които покриват артериите, не могат да свършат такава работа и поради това настъпват атеросклеротичните изменения на съдовете...

Kръвоспирачът

Макар открит през 1929 г. от датския биохимик Хенрих Дам, витамин "К" (наречен така от английската дума коагулация - съсирване), билките, които го съдържат били винаги с предците ни, когато те отивали на война. Дневна дажба от 65-80 мкг витамин "К" е добра за възрастни. Някои британски лекари смятат, че нормалната дневна доза е 1 мкг на килограм тегло. Помага за предотвратяване на вътрешно кървене и кръвоизливи, както и при обилно менструално течение. Допринася за нормалното кръвосъсирване. При недостига му често може да ви тече кръв от носа или при най-леко докосване да се появяват синини по тялото ви. Дози над 500 мкг синтетичен витамин К не са препоръчителни. Негови врагове са рентгеновите лъчи и облъчването, замразяването на храните, аспиринът, замърсяването на атмосферата, минералните масла.


Взаимодействието - невинаги дружелюбно!

Добре е да се има предвид, когато се вземат мултивитамини, че някои техни компоненти си взаимодействат добре, а други си пречат при усвояването от организма. Например "слънчевият витамин" - D, който е транспортьорът на калция до костите, действа оптимално в комбинация с витамини А, С, холин, калций и фосфор.
Витамин А оказва оптимален ефект при взаимодействие с В-комплекс, витамин D и Е, калций, фосфор, цинк (черният дроб се нуждае от цинк, за да извлича витамин А от депата му). В2 действа най-добре съвместно с витамин В6, витамин С и ниацин (никотинова киселина). Калцият и желязото намаляват усвояването на мангана, а бетакаротинът има свойството да намалява нивото на витамин Е.

Отрицателно    Положително

вит.A + вит.B12            вит.A + Fe
вит.B3(PP) + вит.B2    вит.B2 + вит.B6
вит.C + вит.B12           вит.B2 + вит.B9
вит.C + вит.B2            вит.B2 + вит.B12
вит.E + вит.B12           вит.B2 + вит.K
KoQ10 + вит.B12         вит. B12 + вит. B9
Cu + вит.B12               вит.C + вит.E
Cu + вит.B2                 вит.E + KoQ10
Fe + вит.B2                 вит.C + Cr
Fe + вит.B12               вит.C + Fe
Fe + вит.E                   вит.D + Ca
Zn + вит.B2                 вит.D + P
Ca + Fe                       вит.K + Ca
Ca + Mn                      Ca + вит.B12
Ca + Zn                       Mg + вит.D
Cd + Cu                       Cu + Fe
Fe + Mn                       Mg + Ca
Fe + Zn                       Zn + Mg
Mg + Fe                       вит.E + вит.A
Zn + Cr                       Se + вит.E
Zn + Cu 

 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ