16 Април 2024вторник10:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

30 монотипии на Борис Елисеев

/ брой: 271

автор:Дума

visibility 1450

Юбилейна изложба по случай 110 години от рождението на Борис Елисеев e подредена до 30 ноември в галерията на СБХ, ул. "Шипка" 6, етаж IV, научи ДУМА от Съюза на българските художници, организатор на експозицията.
Почитателите на изкуството може да видят около 30 работи - живопис и монотипии, които представляват малка част от творчеството му, запазено у нас. Издаването на каталог към изложбата ще запълни празнотата по отношение на разпознаването на този позабравен автор.
Борис Елисеев е един от най-интересните и изявени автори сред новите художници от 30-те г. на ХХ век. Роден е на 10.09.1901 г. в с. Преколница, Кюстендилска област, и умира на 22.01.1978 г. в САЩ. Борис се увлича от рисуването още от 10-годишен, като от това време датира и познанството му с Владимир Димитров-Майстора, който по-късно подпомага следването му в академията. Б. Елисеев завършва живопис в класа на Никола Ганушев и Никола Маринов. Има самостоятелни изложби в София, учителства в родния си край и е художник на свободна практика. През 1935 г. печели с конкурс едногодишна специализация във Варшава и учи графика при известния проф. Скочилас. Там се запознава със съпругата си Арлин Олдрич, която също е художничка, и през 1937 г. двамата се установяват в САЩ. Година по-късно организира първата презокеанска изложба на български художници в Ню Йорк. Между 1964 и 1974 г. на няколко пъти посещава родината си, а през 1977 г. СБХ устройва изложба с работи от българския и американския му период. Тя е закъснялото му завръщане на културната ни сцена, защото няколко месеца по-късно художникът неочаквано завършва земния си път.
Много творби на Б. Елисеев отпреди Втората световна война са известни само от репродукции, а от американските му работи познаваме малка част. Негови картини се намират в колекциите на НХА, НХГ, СГХГ, ХГ "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил, ХГ Сливен, ХГ Русе и в частни сбирки.
 
 

"Лас Вегас" край Равно поле се провали

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 71

200 лв. разлика в офертите за новите 35 влака

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 71

Еврото в България пак може да се отложи

автор:Дума

visibility 780

/ брой: 71

За пръв път Иран атакува пряко Израел

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 71

Призоваваме за мир

автор:Дума

visibility 776

/ брой: 71

САЩ да стоят настрана, призова Техеран

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 71

Вашингтон твърдо зад Тел Авив

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 71

Заедно

автор:Юлия Кулинска

visibility 858

/ брой: 71

Що за демокрация?!

автор:

visibility 823

/ брой: 71

Обратен ефект

visibility 800

/ брой: 71

Избори и образование

visibility 793

/ брой: 71

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ