25 Април 2024четвъртък17:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Все на червено

/ брой: 178

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1189

Фактът, че външнотърговското салдо на страната е отрицателно, вече не е новина. Защото това е тенденция от много години насам, която не само не се подобрява, а напротив - влошава се. Според последните данни на НСИ външнотърговското салдо на страната се е влошило с 615 млн. лв. през м.г. в сравнение с 2016-а. През 2017 г. България е внесла повече стоки за 4,634 млрд. лв., отколкото е изнесла. Иначе експортът ни през м.г. е бил на стойност 54,598 млрд. лв., или с 15,7% повече спрямо 2016 г. Вносът на стоки в България от страните от ЕС през 2017 г. се увеличава с 11,2% в сравнение с 2016 г. и е в размер на 37,807 млрд. лв.
За обяснение на тази ситуация може да послужи оправданието, че дисбалансът се дължи основно на вноса на енергоносители, от които държавата е зависима. А, както е известно, тяхната цена на международните пазари непрекъснато нараства. В същото време властта се хвали с увеличение на експорта през последните години, като основен фактор за икономическия растеж. Деликатно пропуска да спомене неговата структура. А тя е изключително неблагоприятна за страната.
За да има все пак някакъв баланс във външната търговия, срещу вноса на горива трябва да противопоставим износа на стоки с висока добавена стойност, което, за съжаление, не става. В топ три на нашия импорт са горивата, металите и детайлите за машиностроенето. Според доклад на БСК, базиращ се на данни от International Trade Centre (ITC), страната е световен лидер и в търговията с патешко месо, консервирани череши, нерафинирана анодна мед и слънчоглед. Оказва се, че липсата на диверсификация на пазарите е друг проблем на износа ни, защото определени стоки се изнасят само за определи страни, което също влошава експорта. И обрича балансите във външната ни търговия да бъдат все на червено.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 364

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 294

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ