29 Март 2024петък07:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Заплаха в края на лятото

Децата играят важна роля в разпространението на хепатит А

/ брой: 169

автор:Аида Паникян

visibility 78

В периода 20-26 август само в София са регистрирани 10 случая на хепатит А, което e повече от м.г., а през 2016 г. са били по-малко от 5 за същия период, сочат данните от справката на Столичната РЗИ.
Децата играят важна роля в разпространението на хепатит А (НАV), става ясно от статия на Алън Франсискус, Лиз Хайлейман и Кристин Кука, публикувана в сайта на "ХепАктив". Макар ваксинацията срещу тази болест да е намалило рязко разпространението й, случаите на заразени не са малко. Например в САЩ всяка година се регистрират около 42 хил. случая от най-разпространения вид хепатит. Авторите на статията предупреждават, че заразата се разпространява чрез храна и вода, замърсени от изпражненията на заразени с НАV. Българската статистика сочи, че най-често се заразяват децата на 5-9 г. - те често споделят шишето с вода, споделят храна, а и в училищните тоалетни често няма сапун. Така, че дори да са научени на добра хигиена у дома, външната среда ги прави уязвими.
Вирусът се разпространява от фекална материя, заразена с НАV и приета през устата. Това може да се случи даже, ако изпражненията не се виждат и всичко изглежда чисто (например чаша с вода). Предава се и при непосредствен личен контакт като например смяна на пелени, при някои сексуални контакти (напр. аналингус или анален/орален секс) и рядко при венозна употреба на наркотици.
Вирусът е изключително издръжлив. Оцелява във висококиселинния хранителен тракт на човешкия организъм, а при стайна температура може да живее повече от седмица. Във водата може да оцелее от 3 до 10 месеца и по тази причина се намира в някои черупчести мекотели, обитаващи водни басейни, замърсени с канални води. При 60 градуса вирусът издържа 1 час, при 100 градуса - 5 минути, но при ниски температури се запазва месеци и години. Важно е да се знае, че вирусът загива под действието на обикновени дизенфектанти, а ултравиолетовите лъчи го унищожават за минути (ето една полза от УВ-лъчението!).
Най-голям е процентът на заразоносители, пътували в чужбина, както и на хора, имали контакт у дома със заразен с НАV.
Вирусът попада през устата до лигавицата на червата и достига клетките на черния дроб ("хепатоцити"), където се размножава и предизвиква разрушение на клетките.
Наблюдава се увеличаване на заболяемостта през есенно-зимния сезон (т.е. заразяването е станало през лятото) и цикличност на епидемии от 3 до 5 години.
Понякога инфекцията може да премине, без заразеният да е разбрал - просто организмът се е справил сам.
Инкубационният период (времето от заразяването до появата на първите признаци на болестта) е доста широк - от 7 до 50 дни, но най-често срещаният е 14-30 дни.
Сред ранните признаци на заболяването са треска с внезапно начало, силна уморяемост, загуба на апетит, гадене, стомашна болка или болка в дясното подребрие, мускулни и ставни болки. Сред късните симптоми са тъмната урина, жълтеницата (пожълтяване на кожата и склерите на очите), намаляването на телесното тегло. Заболяването рядко е фатално и повечето хора се възстановяват за няколко седмици без никакви усложнения. Възрастните имат симптоми на заболяването по-често от децата. Подрастващите и децата обикновено имат много леки симптоми и при тях рядко се явява жълтеница.
Диагнозата се поставя на база тестване за наличието на антитела.
По време на лечението е необходима почивка, повече течности, витамини по преценка на лекаря, пълноценно хранене, пържените и пикантните храни не се препоръчват, тъй като натоварват работата на черния дроб. Алкохолът е абсолютно забранен. А приемът на течности е необходимо да се повиши.
Хепатит А може да бъде предотвратен преди всичко чрез ваксинация. Често се смята, че стриктната лична хигиена може да ни запази от инфекцията, но това не е съвсем вярно. Ваксинацията не е подходяща само за хора, които са имали тежка алергична реакция към ваксината или към някоя от съставките й, болки с висока температура, бременност и деца под 1 г.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ