20 Април 2024събота06:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-много клинични проучвания се правят на онколекарства

Само 7% от сигналите за нежелани лекарствени реакции са след ваксинация

/ брой: 164

автор:Аида Паникян

visibility 75

Най-много клинични изпитвания у нас се правят на лекарства за рак. Това става ясно от доклада на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за 2017 г. След онкологията (24 препарата) са лекарствата за неврологични заболявания (18), в областта на психиатрията (17), на кардиологията (15) и на имунологията, хематологията и ендокринологията (по 12). През годината ИАЛ са постъпили 212 заявления за разрешаване на клинични изпитвания и 894 заявления за одобрение на съществена промяна. От агенцията отбелязват, че се увеличават процедурите за генерични лекарства. Приходите от такси от клинични изпитвания от 757 999 лв. през 2014 г. нарастват на 1 050 667 лв. през м.г.
Увеличава се съобщителната активност по отношение на нежеланите странични действия на лекарствата, става ясно от доклада. От 799 през 2016 г. броят на първичните съобщения са 850, а последващите - 350. Нарастват  сигналите от медицински специалисти - от 679 през 2016 г. стигат до 745 през м.г. За сметка на това сигналите от пациенти са намалели.
За нежелани реакции по отношение на ваксини са постъпили 84 (7% от всички съобщения) сигнала, като половината от тях са от пациенти. От агенцията поясняват, че през годините относителният дял на пациентските съобщения за нежелани лекарствени реакции след ваксинация нараства. През 2013 г. например те са били около 10%.
Най-масово установяваните през годината нарушения е продажба (отпускане) на лекарство "по лекарско предписание" от помощник-фармацевт и продажба на такива медикаменти, без да бъде представена рецепта. Друго нарушение, установено от контролните органи, е шеф на аптека да работи като наемен работник в друга аптека.
Сред констатираните нарушения с по-голяма степен на обществена опасност е отпускане на лекарствени продукти от неправоспособни лица без фармацевтично образование.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ