16 Април 2024вторник08:22 ч.

Попето вкарва, Спартак М губи

Гърци нападнаха и ограбиха руски журналисти преди мача на стадион "Тумба", спечелен от ПАОК с 3:2

/ брой: 154

visibility 41

Ивелин Попов (7) откри за Спартак М, но тимът му загуби като гост от ПАОК в Солун след невероятен обрат от 2:0 до 2:3 в първия мач от III квалификационен кръг на Шампионската лига.
Капитанът на националите за първи път през сезона бе титуляр за спартаковци и още при първата атака на гостите се разписа след пас на участника на Мондиала Роман Зобнин. Попето бе изведен срещу вратата на Александрос Пасхалакис и с прецизен удар го матира. В 17-ата мин. Андрей Ешченко центрира, бразилецът Луис Адриано свали с глава към Куинси Промес и холандският национал шутира незабавно. Топката се отби от украинеца Йевхен Хачериди и затрудни Пасхалакис. Гръцкият страж я изби, но тя все пак премина голлинията и реферът зачете попадението. Руснаците решиха, че успехът им е в кърпа вързан, а Луис Адриано подходи прекалено лежерно в ситуация, която можеше да завърши с трети гол за Спартак. Домакините обаче нямаха никакво намерение да се предават и само за четвърт час постигнаха феноменален обрат, който запазва шансовете им да продължат в баражите. Зобнин (29) игра с ръка в наказателното поле и сръбският национал Александър Прийович бе точен от 11-те м. След 8 мин. поредна опасна атака на ПАОК по десния фланг завари неподготвени руснаците и крилото Димитрис Лимниос (37) изравни. В самия край на полувремето младият руски вратар Александър Максименко комично изпусна топката и за капитана Димитрис Пелкас (44) не беше проблем от около 1 м да я насочи във вратата му, за да хвърли в делириум препълнените трибуни на "Тумба". Малко преди това Попето отново се озова на добра позиция, но стреля в аут.
След почивката Спартак взе инициативата и Промес (50) пак можеше да се разпише, но Пасхалакис спаси удара му. Поуморилият се Попов (64) беше заменен от Артьом Тимофеев, веднага след смяната пък Салваторе Бокети (65) изгуби топката, но Пелкас не уцели вратата. Хачериди (69) задържа Луис Адриано в наказателното поле и спартаковци получиха дузпа, но Пасхалакис усети къде ще бие Промес и отрази удара на холандския национал.
В оставащите минути не се игра много футбол. Домакините се върнаха да бранят минималната си преднина, а гостите на Масимо Карера не намираха начин да стигнат до чисто положение.  Реваншът на "Откритие Арена" в Москва е следващата седмица. Крайният победител ще срещне Бенфика или Фенербахче в спор за място в групите на Шампионската лига.

Снимка БГНЕС
Ивелин Попов (№71) получава поздравления от съотборниците си за гола срещу ПАОК, но Спартак М загуби след обрат с 2:3 в Солун

Преди началото на мача не се размина без инциденти. Част от най-агресивните ултраси на ПАОК нападнаха група руски журналисти и им отнеха акредитациите. Някои от руснаците са били и ограбени, а един е бил ударен в лицето. Пратеникът на "Чемпионат.ру" Дмитрий Егоров алармира в социалните мрежи за случващото се още по време на двубоя, а после разказа и подробности. "Добре, че този път се мина без пистолети", написа журналистът, иронизирайки случката с президента на ПАОК Иван Савидис, който преди 2 месеца нахлу на терена въоръжен. "Цялата журналистическа ложа бе отцепена от полиция, която обаче дойде твърде късно.
Това не беше мач, а едно опасно за живота ни приключение. Още от входа на стадиона се започна. Ултраси на ПАОК дърпаха акредитациите ни, питаха ни - "Защо сте дошли тук!?". Хващаха ни за ушите, удряха ни, а полицаите гледаха от два метра."