20 Април 2024събота17:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

А дано, ама надали

/ брой: 123

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1254

Парламентът окончателно прие внесените от ГЕРБ промени в Административно-процесуалния кодекс, свързани с мълчаливото съгласие. С подобен термин се определят случаите, при които чиновниците не издават в законово установения срок административен документ, поискан от съответния заявител. Идеята, в която няма нищо лошо, е да се облекчи инвестиционният процес с презумпцията, че щом от чиновниците няма реакция, значи държавата е съгласна с исканията на инвеститорите. Защото това е едно от основните оплаквания на предприемачите - проблемите с държавната администрация. А дано, ама надали, можем да кажем в конкретния случай. Първо, защото проблемът е доста брадясал. Той е свързан с т.нар. административна тежест. Всеки, тръгнал да развива някакъв бизнес у нас, задължително се сблъсква с многобройните разрешителни, патенти и лицензи, които трябва да си осигури, за което се губи прекалено много време. В повече от случаите това отказва предприемачите. Още преди 15 години при управлението на НДСВ бе приет специален закон за мълчаливото съгласие, който трябваше да реши този проблем, но той така и не заработи. Пък има съмнение, че той може да служи и за мълчалива корупция.
Втората причина за песимизъм, че принципът на мълчаливото съгласие ще заработи, е състоянието на държавната администрация. Даже вицепремиерът Томислав Дончев призна, че тя е непробиваема, щом стане въпрос за въвеждането на електронно управление като начин да се улесни правенето на бизнес у нас. България е задръстена от чиновници, които не си вършат работата. Съществува много показателен пример в това отношение. През 1980 г. здравното министерство е имало 186 служители при 9 млн. души население. През последните години там работят 400 души. Отделно в Здравната каса с регионалните й поделения са ангажирани 4000 чиновници. Тук не броим агенциите към МЗ. Някой да е забелязал здравеопазването да е станало по-добро? А така е във всички сектори на обществения живот.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ