19 Април 2024петък07:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заради договорите с американските ТЕЦ 3 млрд. лв. неустойка грози държавата

/ брой: 112

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1064

България е заплашена да плати 3 млрд. лв. неустойка, ако развали преждевременно дългосрочните договори за обратно изкупуване на електроенергията от централите "Ей И Ес" край Гълъбово и "КонтурГлобал ТЕЦ Марица-изток 3". Това стана ясно от думите на шефовете на "Ей И Ес-България", президента Оливие Маркет и изпълнителния директор Иван Цанков. Правителството вече поиска от тях и от другата американска ТЕЦ у нас - "КонтурГлобал Марица-изток 3", прекратяване на дългосрочните им договори за изкупуване на ток по преференциални цени и извеждане на двете мощности на свободния пазар. Това ще стане чрез изплащане от страна на Националната електрическа компания (НЕК), която е сключила въпросните контракти, на компенсации за невъзстановяемите разходи на двете централи. За "Ей И Ес" това са 1,3 млрд. евро, а за "КонтурГлобал" - над 700 млн. евро. Част от тези суми вече са се изплатили от дейността на централите и през договорите за изкупуване на тока. Така сега за разтрогването на контрактите трябва да се постигне споразумение какво обезщетение трябва да плати НЕК за преждевременното извеждане на мощностите на борсата. Цанков обаче призна, че ако държавата реши едностранно да прекрати договорите си с двете централи, неустойките, които НЕК трябва да плати по договорите, са цитираните от енергийния министър Теменужка Петкова. Тя обясни преди време, че те са на стойност 3 млрд. лв.
Представителите на компанията "Ей И Ес-България" официално опровергаха вчера твърденията, че според подписаните дългосрочни договори държавата изкупува електроенергията, произведена от едноименната централа край Гълъбово на спекулативно високи цени. 
По данни на КЕВР делът на нашето производство в енергийния микс е 11%, поясни Иван Цанков. Дружеството има 7,5% положителен резултат при 100 млн. лв. годишни приходи. Смехотворни са твърденията, че нашата печалба е 50%. Но тя не е важна, по-важна е възвръщаемостта на активите, която е 5,1% при средно за България 7,5%, допълни Цанков.
До края на юни "Ей И Ес-Гълъбово" ще изпрати в Министерството на енергетиката свой анализ, свързан с дългосрочните договори за изкупуването на електроенергия от централата, обяви Оливие Маркет. 
По време на разговорите с ресорния министър Теменужка Петкова са обсъдени 3 варианта: първият за едностранно прекратяване на 15-годишния договор, който изтича през 2026 г. При него държавата трябва да плати най-малко 700 млн. евро, колкото са задълженията на централата към инвеститори и доставчици. Вторият вариант предвижда компенсация за разликата между борсовата цена и договорите за обратно изкупуване. При третия вариант се предвижда държавата изцяло да компенсира невъзстановените разходи на компанията. Българското правителство е избрало последния вариант, разкри Маркет. По отношение на друг казус  - внесения през 2014 г. иск от КЕВР Еврокомисията да започне разследване дали дългосрочните договори представляват държавна помощ, Оливие Маркет заяви, че към момента няма официално решение на Брюксел.
Според Иван Цанков стратегически енергийни проекти като АЕЦ "Белене" е невъзможно да се реализират без някаква форма на държавни гаранции. Такива са и дългосрочните договори за изкупуване на произведения ток. Той даде пример с договорите за разлика с пазарните цени, поети от британското правителство за изграждането на АЕЦ "Хинкли Пойнт" за 35 години и цена на тока от 106 евро за мегаватчас.

 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ