29 Март 2024петък18:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Историк:

В антична Елада не са смятали древните македонци за гърци

Завоеванията на Александър Велики илюстрират зенита на гръцкото културно влияние

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 2833

Древните гърци не са смятали древните македонци за гърци. Това заяви за Франс прес историкът антиковед Райнхард Зенф, научен директор на германския Археологически институт в Атина. Германската историческа школа е водеща в света в изследване на историята на Древна Гърция и Древна Македония.
За модерните гърци Александър Велики е неразделна част от тяхното богато наследство Ц един от най-великите завоеватели в историята, който свали омразната Персийска империя и разнесе гръцката култура до Индия и Египет.
Но античните гръцки градове-държави (полиси), които са изкарали близо десет години във войни с бащата на Александър Филип II Македонски, вероятно са били по-малко ентусиазирани.
Филип е опитен генерал и дипломат, преобразувал Македон (древна Македония)

от племенни завоеватели в регионална суперсила.

Той Филип провежда продължителна кампания срещу гръцките градове-държави, като в крайна сметка унищожава Атина и Тива в битката при Херонея през 338 г. пр. Хр.
За първи път в историята по-голямата част от континенталната част на Гърция е била под влияние на един владетел, което слага край на десетилетия вътрешни войни.
"Филип е бил доста безскрупулен владетел, който се опитвал и най-накрая успял да разшири македонската власт над останалата част от Гърция ... разбира се, имало е много враждебност срещу него", каза Райнхард Зенф, научен директор на германския Археологически институт в Атина.
По онова време много гърци не считат македонците за част от елинистичната традиция - въпреки че говорели гръцки и се кланяли на едни и същи богове.
Въпреки това, за разлика от много от демокрациите в градовете-държави,

Македон беше монархия.

Въпросът за гръцкото наследство на древна Македония наскоро беше поставен в светлината на прожекторите, тъй като съвременна Гърция и Македония, която бе съюзна република в състава на вече несъществуващата Югославия, се опитват да уредят 27-годишен спор за правото на име.
Най-великият оратор на епохата Демостен от Атина пише огнени речи срещу Филип, наричайки го "варварин".
"Силата на навика", казва Стивън Милър, професор в университета в Калифорния, Бъркли.
"За Демостен, всеки, който не е съгласен с него, е бил " варварин". Той е наричал варвари и някои от атинянските му съседи.
При един от най-поразителните актове на своето царуване Александър Велики изравнил със земята водещия по онова време гръцки полис Тива, след като потушил въстание.
Но за древните македонци било характерно голямото

зачитане на гръцката култура и образование.

Александър е бил запален почитател на ДИлиада" на Омир, а Филип се е обърнал към обучения в Атина прочут философ Аристотел да учи младия му наследник.
"Царският двор в Македон, от петото столетие нататък, много развива гръцкото начало ... те почитат гръцката култура и образование", каза Зенф.
Както и при македонски царе в миналото, Филип участва в Олимпийските игри, състезание, запазено изключително за гърци.
Конете, притежавани от царя, печелят три последователни игри, а Филип по-късно посвети внушителен паметник с името му Филепион на Зевс в Олимпия.
"Можем да кажем, че (гръцкият) произход на македонските царе е бил широко приет още през 5 век преди Христа", каза Милър.
Но макар македонското царско семейство да е било признато за потомство от митичния гръцки герой Херкулес, неговите поданици са били третирани по различен начин от гърците.
"Македонците не са били смятани за гърци от гърците ... доколкото знаем до края на класическия период само царското семейство е било прието в Олимпия", каза Зенф, който ръководи разкопките в родното място на Олимпиадата.

Завоеванията на Александър Велики илюстрират 


зенита на гръцкото културно влияние и сила в Източна и Централна Азия и Северна Африка.
След неговата смърт държавите наследници продължават да действат в днешните Египет, Турция, Сирия, Афганистан и Индия.
Този период, известен като елинистическата епоха, е продължил почти 300 години до възхода на Рим.
По-късно римляните създават огромна провинция, наречена Македония, която включва части от съвременните Албания, Македония и България. Впоследствие славяни мигрират в района на днешна Македония от VI век след Христа насетне. /АФП




Паметникът на Александър Велики в Скопие. Той бе част от проекта за възвеличаване на античното минало на Македония, наложен от предишното правителство на Никола Груевски. Центърът на Скопие бе обсипан с паметници на исторически фигури


Това пък е паметникът на Филип Македонски в Солун

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ