24 Април 2024сряда11:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обзор

Гришо и Радо Янков ни радваха най-много

Само с два медала от световни първенства в олимпийски дисциплини се отсрамиха спортистите ни през 2017-а

/ брой: 249

автор:Владимир Николов

visibility 639

Кризата в българския спорт продължи с пълна сила през изтичащата 2017 г. Въпреки "грижите" на спортното министерство и на министър Красен Кралев, който се опитваше да "огрее" всички престижни спортни събития, но най-вече тези, в които се очакваха български успехи, трайната тенденция към все по-малко триумфи на спортистите под трибагреника се запази.
Доказателството? Само два медала в олимпийските дисциплини извоюваха българи от световни първенства в първата година от цикъла за Летните игри в Токио 2020. С особено голяма стойност е сребърното отличие на изцяло подмладения ни ансамбъл в художествената гимнастика. През септември в Пезаро (Италия) дебютантките Симона Дянкова, Теодора Александрова, Лаура Траатс, Елена Бинева и Мадлен Радуканова изиграха шампионски композицията с обръчи и допуснаха минимална грешка в тази с топки и две въжета, като заслужиха второто място в света, отстъпвайки в битката с изцяло обновения състав на Русия. Рускините изпуснаха въже, но получиха по-високи оценки от момичетата на Весела Димитрова и италианската публика бурно ги освирка. Българките заслужиха и бронзови медали в изпълнението с три топки и две въжета, а в другото съчетание с пет обръча останаха на крачка от медалите след сериозно ощетяване от съдийките.
Новата ни прима в индивидуалното състезание Невяна Владинова също спечели първи медал от световно първенство - бронз на топка. В многобоя, който е олимпийска дисциплина, остана 7-а, след като съдийките сериозно я ощетиха в 3 от 4-те уреда на финала. Десета завърши другата ни голяма надежда - Катрин Тасева, която игра и във финалите на лента.
Повод за радост донесе и Владимир Далаклиев. Той спечели исторически първи медал за България от световно първенство в олимпийското таекуондо (версия WTF). На шампионата в Муджу (Южна Корея), където сериозно бе обсъдена възможността за обединение с неолимпийската севернокорейска версия ITF, благоевградчанинът се класира трети в кат. до 68 кг. В неолимпийската версия нашите таекуондисти се представиха далеч по-успешно. На първенството в Пхенян (КНДР) Николай Петков спечели световната титла на спаринг в тежка категория (над 85 кг), а Рами Шау (78 кг) и Албена Ситнилска (57 кг) се окичиха с бронзови медали.
Двама спортисти ни накараха най-много да се гордеем през 2017-а. Григор Димитров безспорно заслужи отново да е Спортист на годината след убедителната победа в заключителния "Мастърс" на 8-те най-добри в света в Лондон през ноември. С триумфа в зала "02 Арена" Гришо завърши сезона като №3 в света след легендите Рафаел Надал (Исп) и Роджър Федерер (Швейц). Успехът му бе подплатен с турнирни победи в Бризбейн, София и Синсинати, където Димитров за първи път спечели купа от "Мастърс". Хасковлията игра и на полуфинал в първия за годината турнир от Големия шлем - "Откритото първенство на Австралия".
Сноубордистът Радослав Янков ни зарадва с успехи в паралелните дисциплини - спечели Световната купа в паралелния гигантски слалом и завърши втори в паралелния слалом, както и в генералното подреждане за Големия кристален глобус. На световното първенство в Сиера Невада (Испания) бе финалист, но и в двете дисциплини малшансът го остави четвърти. Радо се закани да навакса пропуснатото в Испания в Пьонгчан. На стъпка от медалите на световното остана и Александра Жекова, която завърши четвърта във финала на сноубордкрос.
Спортовете, донесли ни в годините най-много олимпийски успехи, този път бяха успешни само на ниво европейски първенства. В борбата на континенталния шампионат в Нови Сад титли заслужиха Биляна Дудова (55 кг) и дебютиралият за България египтянин Тарек Абдеслам (75 кг, класически стил). Силата, класата и шансът не достигнаха и на двамата, както и на останалите им съотборници, да достигнат до отличията на световното първенство в Париж.
Боксьорът Даниел Асенов (52 кг) заслужи две европейски титли - до 23 г. в Браила (Румъния), и за мъже в Харков, но отпадна на световното първенство в Хамбург, след като загуби с 2:3 съдийски гласа от шампиона на Азия и Узбекистан Ясурбек Латипов. Тревожно за бъдещето на юмручния ни спорт обаче е, че в Хамбург имахме само двама боксьори, като Стефан Иванов (56 кг) отстъпи още на старта на поставения под №2 в световната ранглиста Цзянвей Чжан (Китай).
Не ни донесе особена радост завръщането на щангистите на големия подиум. При отсъствието заради допинг прегрешения на 10-те най-силни нации в тежката атлетика, на световното първенство в Анахайм успяхме да изпратим само 3-ма мъже и 2 жени. От тях единствено европейският вицешампион от Сплит Васил Господинов (до 105 кг) се нареди шести, а миниотборът ни остана 19-и. Представянето на двете дебютантки при дамите, които отидоха в САЩ да трупат опит при големите, беше още по-конфузно. Европейската шампионка за кадетки за 2016 г. Галя Шатова (63 кг) завърши 16-а и нареди България 39-а от 44 страни, участвали при жените, а другата ни представителка Даниела Пандова (48 кг) хвана нула и не оправда задокеанското си пътуване.
Зарадва ни великотърновецът Антъни Иванов, който стана първият българин от 10 години, плувал във финал на световно първенство в голям басейн. 18-годишната надежда остана 8-и в Будапеща на 200 м бътерфлай, но после спечели бронзов медал в същата дисциплина на световното първенство в САЩ. Успехите му отвориха врати към най-престижните университети в САЩ, но не е изключено до Игрите в Токио талантът с американско име да избере да се състезава за американците, както преди години стори друг роден плувец - Михаил Александров.
В гребането ни зарадва обратният ход на Борис Йотов. След като 7 години се състезаваше за Азербайджан, т.г. той догреба до европейското злато на скиф при младежите до 23 г.
Повод за гордост ни донесе и волейболът, но през т.г. предимно при жените. Отборът ни до 23 г. под ръководството на легендата Антонина Зетова заслужи бронзовите медали на световното първенство в Словения, провело се по експериментален регламент, доближаващ спорта повече до тениса. Част от момичетата бяха и в женския състав за европейското в Азербайджан, където постигнаха изненадващи победи с по 3:2 над континентални грандове като Турция и Украйна. След драматични загуби от Русия и Германия обаче отпаднаха на 1/8-финал и останаха 9-и в подреждането.
Малко по-успешно се представиха мъжките ни национали на Евроволей 2017 в Полша. Нашите сразиха минали величия като Словения, Испания и Финландия, но за място в Топ 4 отстъпиха безславно с 0:3 гейма на Сърбия, спечелила после бронзовите медали. Нашите се задоволиха с шестото място, въпреки че ги изпратихме с надежди и очаквания поне за полуфинал. 
Известна радост ни доставиха поданиците на "Царицата на спортовете" - леката атлетика. Тихомир Иванов на два пъти преодоля "космическата" (поне за нас) кота от 230 см и записа 4-о място в Диамантената лига, както и победа в Дивизия I на отборното първенство на Европа. Контузия в отскачащия крак му попречи да се пребори за отличие на Световното първенство на открито в Лондон, но плевенчанинът си бе осигурил участие във финала с нов личен рекорд от 231 см - постижение, което би му донесло бронзов медал. Чаровната Ивет Лалова бяга на два полуфинала в Лондон, но не й стигнаха 11 стотни, за да продължи на финала на 200 м. Ивет също спечели първо място на 200 м на европейското отборно първенство, но нейният успех и този на Тишо не оставиха отбора ни във втория ешелон на европейската лека атлетика. В Лондон ни отсрами олимпийската вицешампионка от Рио де Жанейро 2016 в скока на височина Мирела Демирева. Тя цял сезон бе преследвана от травма и дори не успя да покрие норматива за световното. Международната федерация (ИААФ) обаче я покани да участва и Мирела успя да се промъкне във финала, завършвайки седма. Със спечелените от нея точки България се нареди на 59-о място в света заедно с "колосите" Британски Вирджински острови, Гренада, Замбия, Перу и Таджикистан.
Равносметката показва, че вече свикнахме спортистите да ни носят все по-малко радост. Такава е тенденцията, след като с лека ръка в годините на прехода, и особено под ръководството на бившите спортисти Бойко Борисов, Цветан Цветанов и Красен Кралев, спортът у нас е оставен на автопилот, а държавата се опитва с по-малко пари да постигне по-големи успехи. Понякога се хвърлят пари, но за пищни прояви, вместо за осъвременяване на спортните бази и за съвременна подготовка. Да припомняме ли абсурдното положения, че пари за елитни спортисти се намират, само ако предишната година те са постигнали значими успехи? Сякаш може да покориш какъвто и да е връх с един скок и завинаги. Но така е, когато властта в държавата работи на парче. За жалост, не само в областта на спорта...



Победата на Григор Димитров на заключителния турнир на 8-те най-добри тенисисти е безспорно върхът на българските спортни успехи през 2017 г. и тя му донесе победата и в 60-ата юбилейна анкета за Спортист на годината
Снимка БГНЕС



Носителят на Световната купа по сноуборд в паралелния гигантски слалом Радослав Янков получи специална награда на УС на фондация "Български спорт" за успехите си през 2017 г.
Снимка Емилия Костадинова
   

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 620

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 587

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 572

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 617

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ