19 Април 2024петък00:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа на двата салама

/ брой: 46

автор:Мая Йовановска

visibility 192

Тестове в Словакия доказаха, че храните, изнасяни в Източна Европа, са с много по-лошо качество от стоките, продавани на западния пазар. Това е факт отдавна известен на потребителите и е поредното доказателство, че държавите в съюза отдавна не движат заедно. Въобще прословутата тема за Европа на две и повече скорости тук изпъква със страшна сила. По-смелите и загрижени за собствените си потребители в Източна Европа вече вдигнаха пушилка и даже по този въпрос имаше заседание на европейските агроминистри. Те настояват тази практика да бъде забранена, защото това било унижение на гражданите. Ясно е едно, че саламът в по-богатите страни не е като салама в по-бедните.
Това за никого не е тайна. Защо иначе нашите сънародници, които могат да си го позволят, пътуват до чужди държави да пазаруват стоки за бита и хранителни продукти от марки, с които иначе изобилстват нашите магазини? Отговорът на този въпрос е повече от ясен.
На въпрос обаче има ли наистина разлика в качеството на стоките в различните държави на ЕС еврочиновник ни отговори, че те трябва да отговарят на изискванията за безопасност и за етикетиране. Колкото и да е нагъл, този отговор е верен. Защото цялата евробумащина, с която нашата държава чинно се съгласи и това бе подписано за присъединяването ни към ЕС, се заключава в това храните да са безопасни. Толкоз. И сами съсипахме високото качество на родните продукти. Стоките по БДС са екзотика. Понятието качество въобще беше извадено от употреба, особено предвид ниските покупателни възможности на средностатистическия българин.
Страните от т.нар. Вишеградска четворка - Полша, Словакия, Чехия и Унгария, поставиха остро проблема с разликата в качеството на едни и същи хранителни продукти в Западна и Източна Европа пред Брюксел. Те дори отхвърлят тезата, че по-ниското качество е обвързано с покупателните възможности. Наричат го нечиста игра, защото повечето храни в западните магазини били дори по-евтини. По отношение на някои продукти смятат, че Източна Европа се е превърнала в "кошче за боклук". Искат да се промени законодателството на ЕС така, че ако една стока има един и същ производител, опаковка и надписи - иначе казано, купувачът я разпознава на пръв поглед като една и съща навсякъде - да има и същите съставки.
Румънските власти също обявиха, че започват проверки на храните, произведени от големите международни корпорации и продавани на местния пазар. А у нас - някакъв чиновник от БАБХ кърши пръсти и обяснява, че сме имали лаборатории, които биха могли да направят такива проверки, но било малко скъпичко, но пък никой не бил поръчал такова изследване. Така де, кои сме ние, опашката на ЕС, че да повдигаме въпроса. Ние само слушкаме и изпълняваме. Всъщност България е единствената, която не е предприела никакви мерки по въпроса. Срам.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ