20 Април 2024събота03:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гласуваха за Доналд, а избраха Хилъри

/ брой: 258

автор:Иво Атанасов

visibility 2441

Нещата съвсем се объркаха. Наши десни са против десния Доналд Тръмп, а наши леви се радват на победата му и са срещу лявата Хилъри Клинтън. Разбира се, щатското ляво и дясно не е точно като европейското, но ако се съди поне по партньорските връзки, би трябвало червеното у нас да подкрепя кандидата на демократите, а синьото - този на републиканците. И на официално равнище това до голяма степен е така. Председателят на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Джани Питела определи 8 ноември като тъжен ден. И оцени успеха на Тръмп като израз на вирус, който е заразил дълбоко нашите общества - не само в САЩ, но и в Европа (http://socialistsanddemocrats.eu/newsroom/pittella-trump-expression-virus-spreading-across-us-and-eu-eu-must-now-reform-abandon-step). А в италианската версия на коментара си говори не просто за зараза, а за удар върху всички западни демокрации.
Сред хората, които кандидатка за обединител на българския народ нарича обикновени, настроенията обаче са други. На Тръмп се гледа с надежда най-после нещо да се подобри. Смята се, че след като промяната започне в САЩ, тя няма как да не се прехвърли и у нас. Че едва ли не щом след руската революция у нас избухна Войнишкото въстание, след американската е ред на Генералското. Но ако Тръмп наистина е продукт на вирусна инфекция, щеше ли тя да се разпространи толкова бързо и дълбоко, ако не беше намерила благоприятна среда в организма на демокрациите? И кой друг създаде тази среда, ако не тъкмо играчите, които смятаме за системни?
Можем да харесваме или не новия президент на САЩ, но и в двата случая сме длъжни да вникнем в същността на процесите, които го изтикаха на върха. Повърхностно е да приемем, че сме свидетели на протестен вот. Протестни вотове е имало и ще има. Те са сменяли лицата и партиите във властта, но не са разклащали системата. Бюлетините за Тръмп са не просто гласове срещу статуквото. Те са израз не толкова на вирус, колкото на недоволство от начина, по който функционира системата. И тъкмо затова търсят решение чрез играч, който им изглежда антисистемен. Дали наистина е такъв, ще се разбере скоро. Но че си го представяха за антисистемен, в това няма съмнение.
Някои все още си спомняме президентската кампания през 1964 г. Кандидат на републиканците беше войнолюбецът Бари Голдуотър, същински ястреб. Демократът Линдън Джонсън беше някак си по-нормален, дори смирен, и сигурно и затова спечели с 61%, с близо 16 милиона гласа преднина - рекорд в американската история. И само година по-късно вкара САЩ в най-непопулярната война, водена някога от тяхната армия - тази в Северен Виетнам. Което роди крилатата, но горчива фраза: "Гласувахме за Джонсън, но избрахме Голдуотър!"
Може би и сега ще се окаже, че гласувалите за Тръмп всъщност са избрали Клинтън. Защото капиталът знае как да опитомява президентите. Но това все още предстои. В еуфорията на предизборната кампания обаче то няма как да се прозре от достатъчен брой избиратели. Пък и посланията на Тръмп търсеха душите на онези, които плащат цената на глобализма. А Клинтън ги нарече "достойни за съжаление". Също като онази българска кандидатка, която определи голяма част от избирателите, може би дори по-голямата, като безмозъчни. Колкото и да е странно, Тръмп говореше за работническата класа, а в риториката на Клинтън тази многолюдна група избиратели не беше сред любимите. Пак също като у нас, където думичката "класа" вече четвърт век не може да излезе от химическото чистене на времето. Подкрепяна от едрия капитал и медиите, Клинтън се прояви като крепителка на статуквото, а Тръмп изпъкна като негов разбивач, вживявайки се в ролята си по-добре от холивудска звезда.
Всъщност Тръмп може и да е искрен в намеренията си, но това няма особено значение. Защото ако политическото и икономическото статукво в САЩ беше склонно да подкрепи реална алтернатива, нямаше да смачка социалистическия бунт на Сандерс в Демократическата партия. Бърни беше в състояние да победи Тръмп, но Клинтън, според разкритията, използва влиянието си в апарата на партията, за да спечели вътрешните избори. Когато самата лява партия блокира възможността за лява алтернатива на статуквото, няма как този тласък да дойде отдясно. Ето защо заслужава внимание признанието на Джани Питела, че е самоубийствено да се работи както досега - стъпка по стъпка, ЕС трябва да се революционизира. В противен случай енергията за реална промяна отново ще бъде вкарана в удобно за елитите русло. Остава това да се разбере и от самите елити, поне от левите. Особено ако си дават сметка, че без истинска алтернатива на статуквото вирусът, извел Тръмп до победата, в един момент ще порази най-тежко тях.

Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ