"Драгостин фолк" покори публиката на Московския Пасхален фестивал
/ брой: 117
Българските "златни гласове" от "Драгостин фолк" покориха многобройните руски фенове на хоровото изкуство с оригинална премиерна програма, създадена от ръководителя на състава проф. Стефан Драгостинов. В нея бяха включени "Верски песни", оригинален нов прочит на стародавни песенни послания от богатата българска фолклорна традиция, отправени към Бога, сред които "Свещенная Пасха", "Богородице, Майчице Свята", "Батулски Кондак".
В тържествения галаконцерт в знаменитата зала "Чайковски", с който завърши 15-ият Московски Пасхален фестивал под ръководството на Валерий Гергиев, участваха шест най-ярки хорови формации - руският хор "Веснянка", арменският ансамбъл "Гегард", гръцкият "Тесалоникис Имноди", ансамбъл "Мцхета" от Грузия, шведският мъжки хор "Зеро-Ейт" и редом с тях "Драгостин фолк национал" от България. Посветен на 125-годишнината от рождението на Сергей Прокофиев, в продължение на две седмици Московският Пасхален фестивал бе "световна естрада" на хоровото изкуство в цяла Русия - от Москва до Владивосток, от Мурманск до Астрахан - невиждано и нечувано по мащаб "песнопойно шествие".
В наситената фестивална програма гласовитите "Драгостинки" изнесоха серия концерти - в руската столица, в манастирската обител на красивия град Старица на брега на Волга, в посолството на България по случай Деня на славянската писменост, в "космическата столица" Корольов, в Храма на Чудотворците Козма и Дамян в Шубине, и навсякъде бяха приветствани с бурни и нестихващи овации, изпровождани до вратите на автобуса от своите нови руски приятели с нестихващото "Браво! Очакваме ви отново!", научи ДУМА от проф. Драгостинов.
Народната артистка на Русия Олга Приходко споделя пред "Старицкий вестник": "Удивителна музика, вълшебен звук на българските национални инструменти кавал, гайда, гъдулка, тамбура, неповторимо виртуозно пеене, в което народните балкански мелодии се преплитат с духовни песнопения...! Великолепни народни носии! Ръководителят на колектива професор Стефан Драгостинов представяше пред зрителите всяка песен, разкривайки древните й корени; разказваше и обясняваше как се ражда една нова творба, а изпълнителките се вплитаха в неговото повествование с очарователни вокални "илюстрации". Невероятните гласове на певиците отекнаха над манастирската обител като песента на пролетни птици! Необичайно ярко, празнично и радостно звучеше хорът, а събралата се многолюдна публика избухваше в бурни аплодисменти и викове "Браво"! Очакваме ви отново!"
Гостуването на "Драгостин фолк" на Московския Пасхален фестивал е осъществено със съдействието на БКИ в Москва, българското посолство в Русия и Министерството на културата.
След завръщането от Москва съставът се подготвя за поредица турнета и създаването на поредния, 12-и компактдиск от световноизвестната CD-серия "Звукови икони на България". Ще бъде осъществен и най-новият музикален проект на проф. Стефан Драгостинов "Света София", съвместно със студенти от НБУ, където той преподава хармония, инструментознание и композиция, и възпитаници от НМУ "Любомир Пипков".