20 Юли 2025неделя03:35 ч.

ЕИМ А е имало дори шансове за световно лидерство

Съветските компютри: история за фаталната грешка

Първите съветски компютри, създадени в края на 40-те години, по нищо не отстъпвали на западните си аналози. Част от тях били дотолкова интересни и актуални, че до ден днешен носят гриф „секретно“.

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 1906

Арам Тер-Газарян


Първите дейности по създаването на Малка Електронна Изчислителна Машина (ЕИМ) започват през 1948 г. в секретна лаборатория в местността Феофания (Теофания) около Киев. Те се осъществяват под ръководството на Сергей Лебедев, по онова време – директор на Института по електротехника към АН на Украйна. Той развива, обосновава и реализира принципите на ЕИМ със запазена в паметта програма. През 1953 г. колективът, ръководен от Лебедев, създава първата голяма ЕИМ – БЕИМ-1 (Болшая (голяма) Електронна Изчислителна Машина). Но тя е сглобена в Москва, в Института по точна механика и изчислителна техника. БЕИМ-1 е създадена на базата на 180 хиляди дискретни транзистора и е уникална с това, че тя не съдържа нито една интегрална схема.
Персонални компютри също се правели с интересни технически решения, особено „Мир-1“, „Мир-2“ и „Мир-3“. Това били пълноценни ПК от шестдесетте години с всички необходими атрибути, икономична памет и с възможност да бъдат използвани във всички промишлени производства.
Днес учените са на мнение, че ако компютърните системи бяха приравнени към единен стандарт, то Съветския Съюз можеше да има шанса да стане световен лидер. Андрей Ершов, един от основателите на компютърните технологии в СССР, открито заявява, че ако академик Виктор Глушков не беше престанал да развива своята серия „Мир“, то в Съветския Съюз щеше да бъде създаден най-добрият ПК в света.
През 1969 г. властите в СССР решават да прекратят уникалните разработки и да преминат към създаването на компютри на основата на платформата IBM/360, тоест, да се занимават с пиратско копиране от западните системи. „Това било най-лошото от всички възможни решения, - казва историкът и програмист Юрий Ревич. - За това, че отрасълът престанал да се развива самостоятелно, е виновно съветското ръководство и отчасти самите конструктори. Всяка група „се варяла в собствен сос“, режимът на секретност водел да това, че било по-лесно някои технологични решения да се заимстват от западните научни списания, отколкото от съветската литература“...
Много от създателите на съветските компютри заминали в чужбина. Например, Владимир Петковский, който работил в Института по точна механика и изчислителна техника „Лебедев“, станал водещ разработчик на микропроцесорите на Intel. В своите разработки за Intel той въплъщавал някои съветски ноу-хау.
 
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ