19 Юли 2025събота12:34 ч.

Акцент

Новият президент на Куба тръгва от града на Че Гевара

Санта Клара, където е мемориалът на легендарния команданте, е мястото, дало старт на Мигел Диас-Канел по пътя към държавния връх

/ брой: 122

visibility 224

Къдринка КЪДРИНОВА

Санта Клара - центърът на кубинската провинция Виля Клара, е уютен град, със запазена в историческия център колониална архитектура и сърдечна съседска атмосфера из скромните жилищни квартали. Две са главните му забележителности и те са свързани с легендарния Ернесто Че Гевара. Хронологически първи е музейният комплекс, наречен "Операция срещу бронирания влак". Той е възстановка на битката в края на 1958-а, която е решаваща за победата на Кубинската революция. Ръководи я Че. Заедно с бойците си той пресреща и разбива брониран влак с тежко въоръжение и с подкрепление от 350 войници, които диктаторът Фулкенсио Батиста изпраща към Санта Клара. Така пътят на партизаните към Хавана е открит. 12 часа по-късно Батиста бяга от Куба.
Другият внушителен мемориал в Санта Клара е паметникът на Че с костницата, в която през 1997 г. са пренесени и погребани останките на революционера и на неговите съратници, убити в Боливия през 1967 г. На ширналия се отпред Площад на революцията на 14 юни беше главното кубинско честване на 90-годишнината от рождението на героя. Заради всичко това за кубинците Санта Клара е градът на Че.
Именно от този град тръгва и пътят в политиката на новия кубински президент Мигел Диас-Канел, извел го до държавния връх. Диас-Канел бе избран за председател на Държавния и на Министерския съвет на Куба на заседание на Националното събрание (парламента) на 19 април т.г. - ден преди да навърши 58 г. В първата си реч след вота той заяви: "Наясно съм с опасенията и с очакванията при момент като сегашния, но знам каква е силата и мъдростта на народа, лидерството на партията, идеите на Фидел, присъствието на Раул и Мачадо (втория секретар на ККП - б.а.). Познавайки народните нагласи, аз уверявам това събрание, че другарят Раул ще е начело на решенията за настоящето и за бъдещето на страната." Всъщност Раул остава начело на ККП поне до следващия й конгрес през 2021 г.
Новият президент отбеляза също, че външната политика на Куба ще се запази неизменна и няма да приема никакви условия от външни сили. Необходимите промени ще се предприемат само от самия кубински народ, наблегна ораторът. Внимание привлякоха и други думи на Диас-Канел: "Тук няма място за преход, който да отрича или да разрушава делото на революцията. Ще продължим напред без страх и без бавене, без да се отказваме от нашия суверенитет, от програмите за развитие, от независимостта. На онези, които от невежество или от злонамереност се съмняват в нашия ангажимент, сме длъжни да кажем, че революцията продължава и ще продължи."
За приемственост и последователност в курса говориха повечето кубинци, с които се срещнах, когато на 30 април т.г. пристигнах в Хавана за отразяване на 38-ия Международен панаир на туризма FITCuba 2018. Акцентът му т.г. бе представянето на туристическите перли на провинция Виля Клара с център Санта Клара - родната провинция на Мигел Диас-Канел.
Новият кубински президент е роден на 20 април 1960 г. в 70-хилядния гр. Пласетас във Виля Клара, в семейството на учителката Аида Бермудес и на работника механик Мигел Диас-Канел (синът е кръстен на него). Паласетас е бил известен център за производство на захар, но в последните години водещата му индустрия е изработването на дограми, врати и кухненско оборудване от алуминий. Над 2000 жители в годините са емигрирали в Маями, САЩ, и сега често посещават роднините си. Главната търговска улица е номер 8 (в Куба улиците са с номера - б.а.), също като подобната в Маями.
Младият Мигел Диас-Канел завършва електронно инженерство през 1982 г. в Санта Клара. Дипломата му е от Централния университет на Лас Вияс "Марта Абреу". До 1985 г. отбива военната си служба, същата година постъпва като преподавател в университета "Марта Абреу". Там започва да се изявява и като активен деец в Съюза на младите комунисти на Куба (комсомола). През 1987-1989 г. изпълнява интернационална мисия в Никарагуа - ръководи комсомолката организация на кубинските военнослужещи, които помагат на Сандинистката революция. След завръщането си в Куба става ръководител на Съюза на младите комунисти за провинция Виля Клара, избран е в Националния комитет на младежката организация, а през 1991 г. става член и на ЦК на ККП. През 1993 г. вече е втори секретар на НК на Съюза на младите комунисти. Година по-късно застава начело на партийната организация във Виля Клара и реално олицетворява висшата политическа власт в провинцията.
През онзи период оставя топли спомени у всички хора, с които е общувал и работил, включително и у обикновените жители на Санта Клара и на цялата провинция. Всички го помнят като непосредствен и лесен за общуване, откликващ и бързо решаващ възникващи проблеми, много земен. Използва полагащия му се служебен автомобил само за далечни пътувания из провинцията, а в града и на близки разстояния се движи с велосипед. Ходи младежки облечен, по бермуди, носи дълга коса, обожава "Бийтълс".
Диас-Канел остава начело на партийната организация във Виля Клара от 1994 до 2003 г. Заради успехите си през 1997-а е избран за член на Политбюро на ЦК на ККП. От 2003 до 2009 г. е изпратен да оглави ККП в друга провинция - Олгин. Това е сериозно изпитание, защото заръката е да се справи с проблемите във водоснабдяването там, от които страда населението и селското стопанство. Диас-Канел успява и на този фронт.
През 2009 г. поелият официално президентския пост Раул Кастро вика Диас-Канел в Хавана и го прави министър на висшето образование. И до днес се разказват легенди как в първия си работен ден отишъл в авторитетния и прочут с изтъкнати преподаватели и интелектуалци Хавански университет, за да се срещне с тях и да ги помоли да го подпомогнат и да го консултират в дейността му на министър. Оттам-нататък всеки ден в 18 ч., след края на официалния му работен ден, като прилежен студент отивал на редовни срещи с различни преподаватели, за да слуша техните напътствия. Министерстването му се помни като едно от най-успешните за висшето образование в Куба. То приключва през 2012-а, когато Раул го прави зам.-председател на Министерския съвет. А на следващата година Диас-Канел вече е утвърден и като първи вицепрезидент на страната. Това става, след като един от ветераните на Кубинската революция - Хосе Рамон Мачадо Вентура (в момента втори човек в ръководството на ККП), решава да се откаже от поста на първи вицепрезидент, като обявява, че иска "да даде път на новото поколение". 
Сега дойде моментът Диас-Канел да застане и на самия държавен връх. Връх, който има повече значение в представително отношение пред света. В политическата система на Куба по-решаваща роля продължава да има ККП, а нейното ръководство все още е в ръцете на Раул. Затова и първата реч на Диас-Канел като президент бе в дух на апология за тази ръководна партийна роля. Закривайки онази историческа сесия на Националното събрание, Раул Кастро увери, че ръководената от него ККП "ще продължи да подкрепя новия президент".
Модернизирането на конституцията и привеждането й в синхрон с новите реалности в Куба - например с появата на среден и малък частен бизнес, ще е от основните задачи на парламента, обърна внимание Раул в речта си. Той увери, че народът няма да допусне ревизиране на ръководната роля на ККП, залегнала в основния закон на страната. В същото време на последния пленум на Политбюро е било потвърдено, че реформирането на конституцията в съответствие с политическите и социалните потребности на страната ще продължи. Ще продължат и икономическите преобразования, но без да се променя социалистическият курс. "Да отстояваме единството и да устояваме на предизвикателствата - това е дългът на революционерите", заяви Кастро, дълго аплодиран от депутатите.
Извън протокола и речите, много световни медии се вторачиха и във внушителната външност на новия кубински държавен ръководител. Той впечатлява със снажна осанка, а също и с прилика с холивудската звезда Ричард Гиър. По този повод из интернет бродят снимки, съпоставящи лицата на двамата, а и майтапчийски публикации, че те са близнаци, разделени при раждането им, които сега са се намерили и ще спомогнат за ново сближаване между Куба и САЩ. Никоя от подобните шеги не споменава, че Диас-Канел е роден през 1960 г., а Ричард Гиър - през 1949 г.
Диас-Канел има два брака и две деца от първата му жена Марта. В момента живее с втората си съпруга Лис Куеста Пераса. Тя е университетски преподавател, но работи и в агенцията за културен туризъм "Парадисо" ("Рай"). Често го съпровожда на публични прояви.


Мемориалът на Че Гевара в Санта Клара
Снимка Къдринка КЪДРИНОВА



Мигел Диас-Канел с втората си съпруга Лис Куеста Пераса


Приликата на Мигел Диас-Канел (вдясно) с Ричард Гиър (вляво) предизвиква много шеги и обсъждания в социални мрежи

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ