29 Март 2024петък14:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

600 хил. българи нямат достъп до медицинска помощ

Държавата плаща по 19 лв. за осигурен чиновник, пенсионер и дете, а вноските на работещите са по 53 лева

/ брой: 106

автор:Аида Паникян

visibility 271

Над 600 хил. български граждани на практика нямат достъп до медицинска помощ, в страната има 424 незаети лекарски практики. Около 1.9 млн. души не са здравноосигурени. Броят на неосигурените нараства и заради неудовлетвореност от системата, емиграция, безработица. КНСБ от години предлага да има задължение плащане на здравна осигуровка от хората, които не получават доходи от заплата и труд, но имат от собственост, капитал и пр. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на организирана от синдиката и подкрепена от фондация "Фридрих Еберт" кръгла маса на тема "Ролята на държавата в българското здравеопазване".
Държавният дял в здравното осигуряване е 36.2% (над 941 млн. лв.). Здравните вноски, които държавата плаща на държавни служители, полиция, армия, пенсионери, деца, безработни, бедни, средно са по 19 лв. месечно на човек, докато вноските на работещите и самоосигуряващите се са средно по 53 лв. Излиза, че за най-големите консуматори на здравни услуги се плаща най-малко. Тези данни съобщи д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ. У нас държавата осигурява 57% от финансирането на здравните услуги, докато във Франция и Германия този процент е 77, Полша и Унгария - 73, а в Румъния - 80%. От м.г. финансирането на 46 общински болници е намалено с 38-40%, и въпреки че именно общинските болници обслужват 1/3 от населението на страната, те получават само 10% от парите на НЗОК за болнична помощ.
Държавата е намалила през т.г. разходите си по програми за профилактика - за незаразни заболявания - с 640 хил. лв., за заразни - с 444 хил. лв., за намаляване на търсенето на наркотици - със 75 хил., за вторична профилактика на рака - с 346 хил. лв.
От КНСБ препоръчват на държавата да изгради ясна визия за развитието на здравеопазването, да бъде отстъпен контролът за изразходването на обществени средства на гражданските и неправителствени организации.
Очаква се до 10 дни здравният министър д-р Стефан Константинов да представи своята (третата по ред в рамките на това правителство - б.р.) концепция за развитието на здравеопазването.   
В края на март НЗОК е изпълнила плана си на 98,1%, припомни д-р Хасан Адемов - депутат от ДПС, който заяви, че присъства на форума не в качеството си на народен представител. От предвидените приходи от работодатели и работници са били събрани 98%, а от самоосигуряващи се - само 76%. Д-р Адемов предложи да бъдат разделени критериите за социално подпомагане и за здравно осигуряване на бедните, на които държавата плаща социални и енергийни помощи.  
Несериозно е да се твърди, че въвеждаме диагностично-свързаните групи от Нова година, при положение, че за същото в Швейцария са се подготвяли 10 години, коментира д-р Цветан Райчинов, председател на лекарския съюз. България е една от малкото, ако не и единствената европейска страна, в която пациентите нямат електронна здравна карта, и най-вероятно това е умишлено, за да няма контрол, смята лидерът на съсловната организация. За пръв път от много време насам д-р Райчинов говори с много твърд тон и бе поредният от изказалите се на форума, който критикува липсата на яссна здравна политика в средващите 3-5 години.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 188

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 182

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 196

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 157

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ