24 Април 2024сряда18:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

60% от българите смятат, че са по-добри от другите етноси

Едва 15 на сто приемат ромите за съграждани, сочи доклад на АФИС

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 82

59,4 на сто от българите смятат, че са по-добри от другите етноси, а 31,3% не са съгласни с това твърдение. Това показва доклад на социологическата агенция АФИС "Радикализация на неприемането. Групова омраза и дясно-екстремистки нагласи в България". Той е изготвен по поръчка на Фондация "Фридрих Еберт", анализът е на проф. Антоний Тодоров, а данните са обработени от Чавдар Найденов и Стефан Георгиев. 

Изследването сочи, че 57,4% от българите се гордеят със страната си, а 39,4 на сто не смятат, че това трябва да е така. Половината от анкетираните не приемат повече мюсюлмани да се заселват в България, а 33,4% не са съвсем съгласни. 

Пред очите ни има пелена или особен вид изкривяване на зрението, което ни кара да не забелязваме едни и не ни позволява да забелязваме дълбоки и много опасни процеси в обществото и в дясно-екстремистки нагласи, които подкопават дълбоката основа на съвместното живеене, предупреди проф. Тодоров при представянето на резултатите от проучването. Нека не се учудваме, че след няколко години само може да ни сполети нещо, за което да се чудим откъде ни е паднало на главата, изтъкна той. 

Един от пет пълнолетни българи никога не общува, а близо 46,6% рядко общуват с представители на други етноси. Значителна част от запитаните очертава съществена социална дистанция между себе си и турци, роми, бежанци и хомосексуалисти. 22% са склонни и съгласни да приемат човек от турски произход за гражданин, 15 на сто приемат ромите за съграждани, но едва 5% са склонни да се сродят с тях. Според политолозите отношението към ромите е дълбинен синдром към потенциален расизъм. Най-често ромите се свързват с престъпността, просията, безработицата, физическото насилие и заразните болести. 52% от хората са съгласни, че те са склонни към криминални деяния. 

Голяма част от българите са склонни да се доверяват на идеята, че има план за отнемане на децата и превъзпитаването им в транссексуалност. Притесненията се засилват в условията на пандемията и ще увеличат случаите на  конспиративното мислене. Анализът на поведението на хората сочи, че необяснимото си остава с голяма убеждаваща сила и предизвиква дезориентацията и масовата неконцентрация в обществото. Над 90% от хората са склонни да се доверят на такъв род обяснения с невидими причини.

Авторите на доклада препоръчват в политиката за интеграция на различните да има равнопоставеност в приемането на различните, възпитаване в граждански патриотизъм, политики в областта на информацията, чуждите новини в националните и български телевизии, противодействие на крайнодесните екстремистки нагласи, които подкопават демокрацията.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ