300 млн. лв. са загубите за земеделието от руското ембарго
Забраната за внос на турски стоки в Русия ще окаже натиск върху цените у нас, призна Десислава Танева
/ брой: 8
Анализите на агроминистерството показват, че загубите от руското ембарго на земеделския бранш, включително преработвателния, в различните сектори стигат общо 300 милиона лева от август 2014 година. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред Bloomberg TV Bulgaria. По думите на Танева "геополитическата ситуация в момента е един голям проблем и трябва да признаем, че геополитическите спорове и решения се отразяват изключително тежко на земеделския сектор". Трябва много ясно да кажем това и няма повод да го крием, заяви министър Танева.
През август 2014 година беше наложено ембарго от Русия върху вноса на хранителни стоки от ЕС. "Това доведе до един изключително силен натиск върху цените на хранителните продукти. От началото на руското ембарго до края на миналата година за някои от стоките в последните два-три месеца има различни колебания, но все още няма данни, при които да установим устойчив обратен тренд на покачване на цените", каза тя.
Имаме вече и допълнителни политически решения за ембарго на друга съседка - една голяма страна с голямо производство на плодове и зеленчуци, каза Танева, визирайки забраната за внос на турски стоки в Русия. Според нея това също вероятно ще окаже определени въздействия върху нашия пазар отново като натиск върху цените. По думите й трудно би могло да се прогнозира какви точно ще са загубите за нашата страна. "Това е много подвеждащо, тъй като политическата обстановка е много динамична. Всякакви политически решения в една или друга посока влияят върху пазара на стоки, които са предмет на тези решения. За нас е много важно такива решения да не касаят хранителните продукти, защото това е в ущърб на всички - и на производителите, и на потребителите", заяви министър Танева. "Живеем в този свят, в това време в момента, надяваме се на мир и стабилност, както и да няма решения, които да застрашават интересите на потребителите. Трябва да бъдем много гъвкави и мобилни и да търсим възможно най-добрите решения", коментира Танева.
Над 300 души е наказала или уволнила министърката миналата година
МЗХ е взело решение да бъдат освободени малко над 20 ръководители в различни горски стопанства, каза още Танева. Уволненията са в резултат на извършени различни проверки през последното тримесечие. Уволнения има и в Софийския регион заради пропуски в охраняването на Природен парк "Витоша". Причината по думите на Танева е, че взети политически решения не са изпълнени на по-долно ниво. "Мога да кажа принципно какви са нарушенията на един от директорите в Софийския регион - пропуски в охраната на поверената му територия на управление. Има установени допуснати добиви и незаконни сечи", каза Танева. Другият тип нарушения, заради които са предприети уволненията, са занижен финансов контрол и разпиляване на обществен ресурс, обясни агроминистърът.
"Това със сигурност не е първата смяна на ръководни кадри в различните стопанства. Такава имаше и в началото на годината, и в средата й", каза агроминистърът. За нея важното е "процесът за търсене на добрите кадри, на кадрите с почтен морал, които работят в обществен интерес, да е постоянен. Да се обучават и да им се възлага управлението". По думите й през цялата 2015 година наказаните служители, включително освободените от системата, са над 300 души. "Това не е хвалба, но е част от една много трудна битка за това как да се управлява системата в обществен интерес, и ние сме непоколебими като политическа воля за това. Всеки трябва да знае, че има отговорността, търси му се резултат, но в момента, в който наистина има съответни доказателства за работа в частни интереси и частни ползи, той няма как в този мандат да управлява този сектор", обясни Десислава Танева. Тя каза още, че "в цялата политика, която провеждаме, се стараем да бъдем максимално отворени и публични".