Димитър Греков:
24 млн. лв. трябват за "Напоителни системи"
/ брой: 60
Всички средства, които са необходими за "Напоителни системи" ЕАД, са около 24 млн. лева. Това каза министърът на земеделието и храните Димитър Греков вчера на заседание на парламентарната комисия по земеделие, предаде "Фокус". Това е огромна сума, естествено, че в нея влизат всички задължения на дружеството, заяви Греков и обясни, че всички задължения ще бъдат разплатени, но въпросът е, че няма сключени договори с охранителните фирми, и поради тези причини "Напоителни системи" първо трябва да бъдат осъдени, за да има законов начин за плащане на задълженията.
На въпрос дали има вероятност предприятието да бъде затворено, министър Греков отговори, че в никакъв случай не може да се говори за това.
"Сега имаме едно огромно задължение към хората. Това са 80 дни, без да са получили и стотинка от своите заплати, и продължават да изпълняват своите задължения, още повече, че ние сме им вменили още задължения - охрана на язовирите. Това са важни функции, които трябва да бъдат изпълнявани от тези хора, и ние трябва да се разплатим коректно с тях", заяви проф. Греков.
На въпрос, свързан с протестните действия на КНСБ, които започват от днес, министърът отговори, че е направено всичко необходимо. "Внесли сме в Министерския съвет увеличаване на капитала на дружеството, но това не може да стане, защото се смята за държавна помощ. Чакаме всеки момент публикуването на закона. Имаме обещани средства от министъра на финансите, затова молим за още малко търпимост, за да може да се разплатим с хората".