16 Април 2024вторник14:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

19 часа без сън = на 0,05 промила алкохол

Или колко сън да внасяме в сънната банка и колко бодърстване да теглим

/ брой: 179

автор:Аида Ованес

visibility 2828

Около 37% от смъртните случаи при катастрофи се дължат на умора и кратковременни заспивания на волана. Американски специалисти са изчислили, че в страната им поне 100 хил. катастрофи всяка година стават заради задрямал водач, на това се дължат и 1550 смъртни случая и 71 хил. телесни повреди на пътя, а годишно държавният бюджет губи поне по 15 млрд. долара.
Експерти са пресметнали, че 17-19 часа лишаване от сън се равняват на 0,05 промила алкохол в кръвта. Ако човек е спал само 4 часа през нощта,

1 бира има ефекта на 6,

а ако изпие 1 бира в дремливо състояние, тя има ефекта на 3.
В България, както и в Германия, Италия и Франция, максимално допустимата стойност при шофиране е 0.5 промила, в Норвегия, Швеция и Полша е 0.2 промила, а в Румъния апаратът трябва да показва 0.0 промила. Разбира се, запазването на абсолютна трезвеност не е лесно, като се има предвид алкохолното съдържание на някои хранителни продукти и медикаменти.
Сънят е банка, в която всяка нощ внасяме по 7-8 часа сън и теглим по 15-16 часа бодърстване, обяснява д-р Славчо Славчев, председател на Дружеството за медицина на съня. В тази банка вноските може да се само във формата на сън, но ако 1 седмица теглите дневно по 1 час повече бодърстване, дългът ви към банката става 7 часа, т.е. излиза, че една нощ не сте спали, обяснява специалистът. Една безсънна нощ се компенсира от човешкия организъм за три денонощия.
У нас няма данни каква част от катастрофите става заради заспиване зад волана, но е установено, че 30% от произшествията са през нощта, когато шофьорът е сам, а превозното средство напуска пътя и се блъска в неподвижен обект. Няма закон в България, който да се прилага при катастрофи от този характер.

Дремливостта е

преходно състояние между будност и сън, при което се губи усещането за място и време. И независимо че водачът е с отворени очи и държи волана, има забавени реакции, не поддържа постоянна скорост, има "тунелно виждане", трудно взема решение, пропуска сигнали и знаци. В такова състояние най-добре спрете, слезте от колата, изпийте едно кафе и дремнете около 30 мин. До 30 мин. кафето ще започне да действа, съветва д-р Славчев.

Симптомите

са неконтролируемо затваряне на очите, трудно задържане на главата изправена, блуждаещи и несвързани мисли, водачът не помни как е шофирал последните няколко километра.
Всъщност става въпрос за около 15 сек., в които съзнанието изключва и сблъсъкът при такова състояние е почти равностоен на катастрофа при шофиране с 200 км/ч, са изчислили специалистите. 
Сънната апнея (блокиране за по 10-20 сек. на дихателните пътища по време на сън) е една от водещите причини за прекомерната дневна сънливост. Това застрашаващо живота състояние е причина за натрупване на огромен сънен дефицит. Според световната статистика заболяването се среща при 4% от мъжете и при 2% от жените в средна възраст. Сънната апнея се счита за здравословен проблем с обществено значение, тъй като заболяването води до липса на сън у пациентите, а това се отразява на тяхната будност и е предпоставка за възникването на изключително сериозни, дори опасни ситуации. Освен това сънната апнея може да предизвика умствени увреждания, забавено време за реакция и трудност за поддържане на способността за концентрация. Добрата новина е, че заболяването е напълно лечимо. За това обаче хората трябва да търсят лекари специалисти по медицина на съня.


Заспиването на пътя да се наказва

Заспиването на водач пътя да се включи като виновност в законодателството. Това каза д-р Славчо Славчев. Специалистът припомни също, че Американската асоциация по медицина в нарочно писмо до президента Барак Обама настоява сънната апнеа да бъде включена сред здравословните приоритети на САЩ.
У нас има положително развитие на проблема със сънната апнея - след изследване кандидат-шофьори не могат да получат книжка, ако не са предприели лечение и корекция на заболяването си.
Най-често инциденти на пъта в резултат на недоспиване стават след обяд между 13 и 16 ч. и призори между 2 и 6 ч.
По инициатива на фондация "Сън и здраве" в партньорство с КАТ, БЧК и АЕБТРИ предстои провеждането на дългосрочна национална кампания за дремливото шофиране.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 174

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 159

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 174

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ