19 Юли 2025събота13:17 ч.

1700 години Белчин пази история на християнството

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 1444

Самоковското с. Белчин е известно с минералните си извори, но малцина знаят, че това свещено място пази историята на над 1700 години християнство по нашите земи. Съвсем близо над селото се е издигала величествена 6-метрова военна крепост с 9-метрови кули. От нея вече са разкрити около 500 м. Крепостта носи името "Цари мали град" (царски малък град), тъй като се предполага, че цар Иван Асен я е използвал. Религиозният комплекс до нея се нарича "Екстра мурос" поради разположението си извън крепостната стена. Според археолога Веселин Хаджиангелов, който ръководи разкопките, цитиран от БГНЕС, това се дължи на факта, че ранното християнство не предполага смесването на военната власт с религиозната. Няколко храма от различни епохи, са изградени един върху друг. Предполага се, че първата раннохристиянска църква е изградена през 70-те години на IV в. върху езическо светилище. Върху нея е изградена базилика от VI в., а през XV в. върху базиликата е построена средновековна християнска църква. И след нейното разрушаване там се посвещава оброк на Св. Спас.

 

В османския период българите са съграждали, обикновено по високите части на планините такива оброци - светилища, посветени на определен светец. В последните години в Самоковско са открити 7 раннохристиянски църкви от периода IV-VI в. За пръв път в самоковското поле са намерени доказателства за етническо население, различно от местните траки. Открити са следи от пребиваването на готи, които тук вероятно са добивали желязо.

 

Останките на крепостта говорят, че тя е била внушително военно съоръжение с 6 стражеви кули и 10 сгради. На места има запазени 3-метрови стени. При разкопките са открити великолепен златен солид (римска златна монета) на император Хонорий, стотици римски монети, инструменти от ковачници, части от оръжия, селскостопански сечива и пр. През миналата година е открито дори малко съкровище, скрито в една от кулите - чифт сребърни обици, пет бронзови и една златна монета, бронзова тока и фибула. Но дори когато местното население бяга зад стените, храмът остава навън. За първата църква се предполага, че е пострадала при хунското нашествие. Всички находки от района са изложени в местния музей.

 

Общината предвижда да възстанови целия военен и религиозен комплекс, за целта кандидатства с проект по ОПРР. Крепостта и средновековната църква ще бъдат съградени наново. Според местните жители това ще помогне за възраждането на селото им, в което в момента живеят под 300 души, при 2000 обитатели преди години.


С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ