20 Април 2024събота08:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гризачите често проявяват агресия

1000 гена отговарят за разликите при половете

Женските са много по-склонни от мъжките да пазят потомството си

/ брой: 17

автор:Дума

visibility 163

Изследователите от Станфордския университет установиха, че 1000 гена отговарят за разликите в поведението при половете, пише електронното издание "Юрикалърт". Проучването е направено с мъжки и женски мишки, но експертите са на мнение, че това може да се наблюдава и при хората.

Специалистите анализираха четири малки структури в мозъка на гризачите, за които е известно, че са отговорни за оценяване, срещане, чифтосване и мразене. Така откриват гените, които са значително по-активни при представителите на единия пол, в сравнение с другия.

Също така бяха установени над 600 разлики в нивата на генно активиране при женските мишки в различни фази на репродуктивния цикъл.

Оказа се, че мъжките бързо разграничават пола на непознати, които нарушават тяхната територия. Ако натрапникът е от същия пол, гризачите веднага го атакуват. Ако е от противоположния обаче, започват настойчиво ухажване.

Женските гризачи пък проявяват по-скоро майчинска, отколкото териториална агресия, нападайки всеки, когото приемат като заплаха за малките си. Те са много по-склонни от мъжките да пазят потомството си. Тяхната готовност за чифтосване варира значително, в зависимост от етапа на репродуктивния им цикъл.

"Това първично поведение е от съществено значение за оцеляването и възпроизвеждането... и до голяма степен е инстинктивно", обяснява доктор Шах от изследователския екип. И добавя: "Доста ясни са доказателствата, че мозъкът не е чисто празен лист, който чака да бъде оформен под влиянията на околната среда."

Изследването на учените от Станфордския университет е публикувано в изданието "Сел". 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ