25 Април 2024четвъртък14:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

10 организации пишат до ЕК срещу поправките НПК

Измененията поставят пред риск независимостта на съдилищата и дават възможност за натиск върху ръководителите им, алармират експертите

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 1412

С писмо до Комитета на министрите към Съвета на Европа Венецианската комисия за демокрация чрез право и Европейската комисия 10 неправителствени организации протестират срещу подготвяните от правосъдното министерство промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Според тях законопроектът не осигурява независимо разследване на главния прокурор, но поставя под  риск независимостта на съдилищата и дава опции за натиск върху председателите на върховните съдилища. Юристите посочват, че в края на 2015 г. необходимата конституционна реформа е била сведена до частични положителни промени, които не са осигурили действителна независимост на съда и реална отчетност на прокуратурата. "Изразеното насърчение за продължаване на реформата не беше последвано от съответни мерки. Напротив, през последните години бяха приети законодателни решения за дисциплинарна и наказателна отговорност и отстраняване на съдии от длъжност по предложение на прокуратурата с безпроблемното одобрение на съдийската колегия на ВСС, които нескривано целят смразяващ ефект и поставят съдиите в допълнителна зависимост от прокуратуратa", гласи писмото.

ДУМА припомня, че законодателните промени бяха представени миналата седмица от министъра на правосъдието Данаил Кирилов. С тях се предвижда процедура за временно отстраняване и предсрочно прекратяване на правомощията на т.нар. трима големи в съдебната власт - главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховен административен съд. На кръглата маса се оказа, че много от присъстващите изобщо не са запознати с предложенията. Експертите настояха за още едно публично обсъждане, но и "на пръв прочит" законодателните идеи срещнаха силен отпор.

Идеята "тримата големи" де факто да бъдат отстранявани само с гласовете на прокурори, следователи и представители на парламентарната квота излага председателите на върховните съдилища на външна намеса и натиск от министъра на правосъдието и представителите на несъдебната квота във ВС, пишат експертите. Според тях има риск от сплашващо влияние върху съда. Безспорното влияние на главния прокурор върху членовете на ВСС от прокурорската квота (както в прокурорската колегия, така и в Пленума на ВСС) запазва невъзможността за ефективното и независимо разследване на главния прокурор от лица, които не са негови подчинени, алармират те.

В писмото се припомнят препоръки от Венецианската комисия и от европейските прокурори, които направиха независим анализ на държавното обвинение в България. Има и анализ на изискванията на правото на ЕС за независимост на съдиите.

Писмото е подписано от Антикорупционния фонд, Български адвокати за правата на човека, Българския институт за правни инициативи, БХК, Института за пазарна икономика, Програма "Достъп до информация", Съюза на съдиите в България, Изпълнителното бюро на Съюза на юристите в България, Центровете за либерални стратегии и за независим живот.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 296

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 250

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ