20 Юли 2025неделя06:50 ч.

Почетна дъска Продължаваме запознанството на читателите с представители на руския елит. За какво ги уважават?

10 – те най-авторитетни руски културни дейци

За най-добрия руски филм напоследък - „Шапито-шоу“

/ брой: 293

visibility 322

СЕРГЕЙ ЛОБАН И МАРИНА ПОТАПОВА – режисьорът и сценаристът

Този творчески тандем вече направи един култов филм - „Пыль“ (Прах), но той бе с нисък бюджет, кратък и за „свои хора“.
„Шапито-шоу“, който поради недостиг на средства се снимаше с прекъсвания няколко години, е издигане на съвсем друго ниво. Това е четиричасова епична продукция, изпълнена с куп различни персонажи, която фактически представлява манифест на хората от едно цяло поколение, чийто главен стремеж е да бъдат самите себе си, да живеят своя собствен живот, да уважават свободата на другия и да не се заслепяват от понатия като „държава“, „партия“, „национализъм“ и друга „прах в очите“. Истински независимо, свободно кино, прекрасна алтернатива и на тъпия мейнстрийм, и на нашия умишлено депресивен артхаус.


За съвременен проект в Болшой театър
КИРИЛ СЕРЕБРЕННИКОВ - театрален режисьор, педагог


Серебренников е основният експериментатор и реформатор в съвременния театър. Този сезон в Болшой театър той постави сатирична политическа гротеска - операта "Златното петле", а също така като ръководител на "Седмо студио"стана един от заместниците на художествения ръководител на МХТ. Студиото ще провежда експерименти на новата театрална сцена, където на едно място ще се съберат студенти от Школата-студио, млади артисти от МХТ и известни театрални майстори. Съвместно с Центъра за съвременно изкуство "Винзавод", "Седмо студио" започна абсолютно новия и невъзможен за репертоарния театър проект "Платформа": ще се поставят спектакли, обединяващи театъра, танца, музиката и мултимедията, а също така ще има школа с майсторски класове на звездите на съвременното драматично изкуство.

За хитовите руски песни през годината
ИГОР РАСТЕРЯЕВ - ?артист, автор и изпълнител на песни


Неговата слава започна от домашен видеоклип, качен в youtube: селско момче изпълнява на акордеон трогателната песен "Комбайнери". Песента веднага придоби огромна популярност, а скоро всички научиха името на изпълнителя - Игор Растеряев, актьор от петербургския театър "Буфф", който прекарва всяко лято по родните места на дедите си - казашката ферма Глинище, откъдето черпи вдъхновение за своята селска лирика, взривила руския Интернет. След първия успех, песните на Растеряев започнаха да се появяват в Мрежата една след друга, при това все по-сериозни: изглежда патриотичната ирония се смени с искрен патриотизъм.


За най-добър кино форум на годината
АНДРЕЙ ПЛАХОВ - програмен директор на петербургския кинофестивал.


Тази година фестивалът в Санкт Петербург се превърна в основно мероприятие за руската киноиндустрия. И с много голяма заслуга за това е неговият художествен директор Андрей Плахов, който успя да направи програма от най-добрите фестивални филми и интересни ретроспективи. В негласното съревнование между кино форума в Санкт Петербург и Московския международен кинофестивал победата бе за Петербург. В условия, когато прожекцията и разпространението на авторско кино в Русия практически умряха, Плахов успя да направи свой фестивал.

За най-добрите романи на десетилетието
ЗАХАР ПРИЛЕПИН - писател

В края на май Захар Прилепин получи наградата "Супернацбест" за най-добър национален бестселър - бел.пр.): неговия роман "Грях" бе признат за най-добра книга на десетилетието, а писателя занесе у дома със себе си в Нижни Новгород 100 хиляди долара от наградния фонд. През пролетта Прилепин издаде нов роман - "Черната маймуна". И ако премията просто затвърди статута на писателя, то романът стана важен етап от неговото творчество. Прилепин бе обвиняван в еднообразие на похватите: всички текстове се състоят от описание на изключително мрачната руска действителност, в която честния, добър и открит герой се опитва да оцелее и да не загуби себе си. В "Маймуната" героят се опитва да стане лош, а романа представлява смесица от фантастика, журналистически очерк и семейна драма, с което авторът показа, че владее цялата палитра.

За нови формати "умна" търговия с книги
БОРИС КУПРИЯНОВ – търговец на книги


Тази година Куприянов окончателно се утвърди като лице на независимия руски книжен пазар. В течение на дълго време той притежаваше в съдружие книжарница "Фаланстер", в която се продава качествена проза и литература по хуманни науки, при това, с най-ниските цени в Москва. През тази година към "Фаланстер" се прибави и "Циолковски" - магазин на територията на Политехническия музей, в самия център на столицата, а самия Куприянов от книжен търговец се превърна в консултант: той даваше съвети за откриването на магазините "Пиотковски" в Перм, "В переплете" в Пенза и "Всички са свободни" в Петербург. През септември Куприянов се изяви като един от съучредителите на книжния панаир "Новая площадь".
За главен проект за съвременно изкуство

АНДРЕЙ МОНАСТИРСКИ - художник, основател на арт - групата "Колективни действия"


Монастирски е патриархът в сянка на съвременното руско изкуство. През последните 20 години той се дистанцира от столичния културен живот. Но тази година именно той представи Русия на биеналето във Венеция - с инсталацията "Празните зони", изградена от затворнически нарове, венециански сваи (колони) за лодки, закачена насам-натам по стената документация от "Колективни действия", видео монитори и над всичко това - изгарящият транспарант: "Странно, защо аз самия съм се лъгал, че никога не съм бил тук и нищо не знам за тези места, като в действителност тук е точно така, както и навсякъде другаде, само че още по-остро го чувстваш и още по-дълбоко не го разбираш”.

За продуцент на най-добрите авторски филми на годината
АЛЕКСАНДЪР РОДНЯНСКИ - продуцент

В качеството си на един от най-известните руски продуценти, през тази година Роднянски превключи на авторско кино и продуцира четири некомерсиални филма, които се превърнаха в гръмки събития на фестивалната година в Русия и в чужбина. "В събота" на Александър Миндадзе, филм за един ден след катастрофата в Чернобил, веднага попадна в основния конкурс на Берлинале; Филмът "Аз те обичам" на Александър Расторгуев и Павел Костомаров представлява експериментално кино за живота на обикновените жители на Ростов, участва в Ротердам; "Елена" - третият и най-добър филм на Андрей Звягинцев, бе включен в "Особен поглед" в Кан и там получи специалната награда на журито. Освен това, Роднянски бе изпълнителен продуцент на документалния блокбъстър "Да живеят антиподите!" на Виктор Косаковски, който стана втория филм-откритие на кинофестивала във Венеция. Всички тези филми са с добри шансове за търговско киноразпространение по света.

За главната победа на руското кино
АЛЕКСАНДЪР СОКУРОВ – кинорежисьор


Неговият нов филм "Фауст" победи в последното издание на протеклия във Венеция кинофестивал. Даже тези, които не са свикнали да гледат задълбочени и "неклипови" филми, бяха горди с родината си, а също така получиха добър шанс да видят или да си припомнят различен Сокуров и по принцип класиката в киното, да се срещнат с изкуство без "попкорн". В едно интервю майсторът казва: "Принципите, от които аз се ръководя, не винаги съвпадат с принципите на руското, вероятно и на европейското кино. Например отказа от насилие. От насилието като професионален инструмент, като драматургически инструмент от сюжети и образи, свързани с героизацията на насилието... Убеден съм, че това е може би един от малкото случаи, когато аз съм абсолютно прав. Знам какъв инструмент е киното, знам колко е сериозен, опасен и сложен, как може да разруши културата и човека".


За нов изказ в политическата сатира
МИХАИЛ ЕФРЕМОВ –актьор


Всяка седмица от февруари насам Ефремов рецитира едно стихотворение на Дмитрий Биков на злободневна и остра политическа тема. Нарекоха цикъла "Гражданинът поет" в чест на стихотворението на Некрасов "Гражданин и поет". Но Ефремов не е просто изпълнител, той стана съавтор на Биков: всяко стихотворение се превръща в мини-спектакъл, за който актьора измисля нов образ, интонация и дори глас. В социалните мрежи има огромно търсене на клиповете на Ефремов, а сценичните изпълнения предизвикват фурор. Ежеседмичното шоу на Ефремов зае същото място, което през 90-те години заемаше например предаването "Кукли”.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ