15 Февруари 2025събота16:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Водещата Комисия по регионално развитие в Европейския парламент одобри финансирането на газови проекти със средства от Фонда за справедлив преход, заяви Цветелина Пенкова

Гласуването е стратегически важно за България, за да постигне целите на Зеления пакт, смята българският евродепутат

автор:Дума

visibility 1032

Предложенията за Фонд за справедлив преход и Климатичен закон на Европейския съюз бяха окончателното гласувани във водещата Комисия по регионално развитие, която формира позицията на Европейския парламент. Двата доклада бяха приети   с 27 гласа „за“, 7 „против“ и 8 „въздържал се“ за Фонда за справедлив преход и 31 гласували „за“, 6 „против“ и 5 „въздържал се“ за Климатичния закон. Това съобщи, българският евродепутат Цветелина Пенкова,  която е член на Комисията по регионално развитие от Групата на социалистите в ЕП.

Благодарение на усилията на социалистите в ЕП, включително на членовете на Делегацията на българските социалисти, Комисиите по промишленост, изследвания и енергетика, по околна среда, по транспорт и туризъм, също дадоха положителни становища по отношение на газовите проекти. След днешното финално гласуване от Комисията по регионално развитие, Парламентът предстои да гласува в пленарна зала започването на междуинституционалните преговори с Европейският съвет и Комисия.

Въпреки различните стартови позиции, отделните държави и политически групи се обединиха около компромис, който позволява средствата от Фонда за справедлив преход да се използват за инвестиции в инфраструктура и мощности, използващи природен газ.

„Като изкопаемо гориво, отделящо най-ниски въглеродни емисии, природният газ, ще ни помогне да осигурим по-чист въздух за нас и нашите деца. Смисълът на безпрецедентните средства, отделяни чрез Фонда за справедлив преход, е именно да помогне на регионите, които са най-силно зависими от изкопаеми горива и най-вече въглища, да модернизират своите производства и да трансформират своя икономически модел. С постигнатия компромис, Европейската комисията може да одобри териториални планове за справедлив преход на отделните държави, които включват инвестиции в дейности, свързани с природния газ. Един от заложените критерии за оценка на националните планове е до каква степен предложените проекти ще намалят енергийната бедност“, каза Цветелина Пенкова. И добави: „Инвестициите в природен газ ще имат висока добавена стойност и са стратегически за в бъдеще, защото вече изградената инфраструктура ще може да се използва и за енергийния носител на бъдещето – водорода.“

 

Цветелина Пенкова обясни, че е провела редица срещи с представители на различни браншови организации в България, които имат отношение по темата и според нея трансформацията вече е започнала.  „Въпросът, който стои пред нас, е не дали, а как най-добре ще съумеем да се адаптираме към нуждите на обществото с производства от следващо поколение, които не замърсяват околната среда“, допълни тя.

 

„За пореден път показахме, че ако сме обединени около обща кауза, ние, българските евродепутати, можем да защитим националния интерес. Очаквам подобно отношение и от българските власти, защото имаме нужда от единна позиция по важните приоритети за страната ни“, заключи Цветелина Пенкова.

 

Тол управлението с ново ръководство

автор:Дума

visibility 1480

/ брой: 30

Разговорите за мир вече започнаха

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 30

МВнР осъди думите на Християн Мицкоски

автор:Дума

visibility 1502

/ брой: 30

Политическата криза в Австрия се задълбочи

автор:Дума

visibility 1470

/ брой: 30

Накратко

автор:Дума

visibility 1426

/ брой: 30

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 1465

/ брой: 30

Ще спечелим с председател като Вас

автор:Дума

visibility 1531

/ брой: 30

Вярвам, че мога да върна енергията, морала и доверието в БСП

автор:Дума

visibility 1564

/ брой: 30

Време е да върнем социалистическото в БСП

автор:Александър Симов

visibility 1493

/ брой: 30

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ