Вечер на Елена Алекова в Литературния клуб "Перото" в НДК
/ брой: 38
Националният литературен салон "Старинният файтон" и Фондация "Д-р Димитър Щерев" организират премиера на сборника с литературнокритически фрагменти, спомени и пътни бележки "Моите срещи с Хасково" на Елена Алекова на 27 февруари (вторник) от 18 ч. в Литературния клуб "Перото" в Националния дворец на културата. Ще бъде почетена и паметта на големия родолюбец, културен деятел, знаменит тракиец, потомък на бежанци от Беломорска Тракия Димитър Шалапатов, инициатор за издаване на книгата. Водеща ще бъде поетесата Надежда Захариева. Словото е на литературния критик и историк Никола Иванов. Участват още писателката Мина Карагьозова от Хасково, актьорът Стоян Чобанов, който заедно с авторката Елена Алекова ще прочете откъси от книгата, и флейтистката Майя Сергиева-Богданова.
Книгата бе издадена преди няколко месеца от Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково, с финансовата подкрепа на Община Хасково, Димитър Шалапатов, Хубен Стефанов, Ясен Калайджиев и със съдействието на "Сдружение за култура - Хасково 2015".
"Моите срещи с Хасково", споделя авторката в предговора на обемната книга (страниците са 524), започнаха от 1996 година, когато ме плени поезията на Янко Димов (през стихосбирката му "Последен сняг"). Все по това време чрез Клуб "Родопи" попаднах в Съюза на тракийските дружества в България, където се запознах с плеяда тракийски деятели и писатели, свързани по един или друг начин с Хасково. След време, от 2006 година нататък, започнаха не задочните, а реалните ми срещи с Хасково и хората, които щрихират духовния му облик." Сборникът се състои от седем части: "Отзвуци. Началото", "Тракийска памет", "Делото продължава", "Южна пролет", "Отзвуци. Продължение", "От Хасково до Арда. Сто и двадесет години по-късно", "Резонанси".
В "Отзвуците" са отразени срещите на Елена Алекова с писатели и тяхното творчество (Янко Димов, Никола Инджов, Коста Андреев, Ивайло Балабанов, Петя Караколева, Светослав Георгиев-Слави, Мина Карагьозова, Йордан Нанчев, Атанас Капралов, Хубен Стефанов, Ели Видева, Иван Митев, Ясен Калайджиев). "Тракийска памет" и "Делото продължава" са посветени на общуването й с деятели на тракийското движение (Костадин Карамитрев, Никола Инджов, Коста Андреев, Димитър Шалапатов), както и на "Сборник Тракия", издаван от Тракийския научен институт - филиал Хасково. В "Южна пролет" са включени отзиви за лирически книги, изпратени за конкурса през 2016 г., и две статии (за Младен Сърбиновски, писател от Република Северна Македония, гост на "Южна пролет" 2016, и за поета Петър Василев, представен на "Южна пролет" 2017). Пътеписът "От Хасково до Арда. Сто и двадесет години по-късно" е писан в памет на Александър Паскалев и негови другари, осъществили през 1900 година туристически поход от Хасково до Арда и обратно.
В "Резонанси" са събрани думите на писатели, свързани с Хасково (Коста Андреев, Петър Василев, Никола Инджов, Мина Карагьозова, Атанас Капралов, Йордан Нанчев), за творчеството на Елена Алекова, произнесени предимно на творчески срещи в Хасково, но и на други места. Материалите са подредени по хронология, с малки изключения.
Хасковската премиера на книгата се състоя в навечерието на 1 ноември - Деня на българските будители, в Регионалната библиотека "Христо Смирненски".