28 Юни 2024петък11:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Документ

Възможност за кардинална промяна в управлението

Предизборна платформа на БСП за участие в местни избори 2023

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 767

Местната власт е фундаментът на всяка държава. Тя е най-близо до хората, чрез нея те упражняват правото си на самоуправление в рамките на местните общности. Местната власт реализира държавната политика в редица сфери, тя самата чрез своите органи, регионални и национални сдружения, както и общоевропейски институции е инициатор на национални и европейски политики и коректив на централната власт.
Има още една съществена причина изборите за местна власт да са от изключителна важност за българските социалисти. В годините на управление на ГЕРБ беше изграден модел на задкулисие и олигархични зависимости, корупционни обвързаности, отклоняване на обществен ресурс от българския и от европейския бюджет в огромни размери. Този модел намери своята опора в местната власт и пусна корени в нея чрез управляваните от ГЕРБ общини. Всички опити моделът да бъде разграден на централно равнище се сблъскваха с умело окопаните в местната власт негови метастази. Ето защо местните избори на 29 октомври са отдавна чакана възможност за кардинална промяна в управлението на държавата и окончателно пресичане на корените на отровната система, която обезсилва България.

Надеждата този път ще тръгне отдолу!

Предстоят местните избори, които са най-важни за хората в населените места на страната ни. С избора на кметове и общински съветници, гражданите избират личности и политики, които в най-голяма степен отговарят на техните очаквания.
Затова общинската политика е най-близо до гражданите, до техните ежедневни проблеми и потребности. Хората имат много високи очаквания към местната власт. Сред най-важните от тях са създаване на сигурност, повишаване на заетостта и доходите, ограничаване на бедността, подпомагане на най-уязвимите групи, достъп до качествено образование и здравеопазване, подобряване на инфраструктурата и жизнената среда като цяло.
От години БСП не е спряла да алармира, че държавата абдикира от своите задължения към общините и това не дава възможност на местната власт да изпълнява пълноценно и ефективно своите отговорности. Процесът на финансова децентрализация за който се говори от години все още не е стартирал и в тази посока нищо реално не се е случило.  
Основната цел на БСП е да изпълнява политика, която в най-голяма степен отговаря на нуждите на хората и на местното развитие, допринася за стабилизиране на икономическото и демографското развитие на страната и на най-уязвимите региони и общини.
Сериозен проблем е повсеместната корупция, която често засяга сериозно общините.
Огромен проблем са регионалните различия - от една страна между столицата и останалите райони в страната; от друга страна - между по-развитите и по-големи общини и останалите. Затова приоритет в нашата местна политика трябва да бъде намаляване на тези неравенства между регионите и общините. За да стане това, освен всичко друго е нужно да се случи така очакваната финансова децентрализация на общините, както и да се увеличи ролята на общините при решаване на най-важните за хората проблеми.
В момента държавата все още продължава да прехвърля към общините свои, дори и конституционно определени задължения, без да осигури нужното финансиране за обезпечаването им. Определените за общините средства за субсидии и капиталови разходи са крайно недостатъчни и често се разпределят по неясни критерии. На всичко това трябва да се сложи край  - общините да не бъдат толкова зависими от държавния бюджет и да могат за разполагат с по-голямата част от средствата, които постъпват в техните собствени бюджети. Това ще им даде повече възможности да откликнат на нуждите на местната общност.
В условията на сериозна икономическа криза както в България, така и в света и на продължаващ военен конфликт съвсем близо, наш основен приоритет трябва да бъде заетостта и доходите на хората, както и гарантиране на тяхната сигурност и спокойствие.

Основните цели на БСП в управлението на общините са:

- Осигуряване на добър и достоен живот;
- Подобряване на средата на живот и инфраструктурата във всяко населено място;
- Икономическо развитие, съобразено със спецификата на всеки регион;
- Противодействие на корупцията;
- Активно участие на гражданите в управлението и по-голяма достъпност до общините - те да се превърнат в партньори и да бъдат по-близо в решаването на ежедневните проблеми.
Представителите на БСП в местната власт - общински и районни кметове, кметове на населени места и общински съветници, ще работят за:
1. Разработване и изпълнение на икономически мерки, които ще осигурят по-висока заетост и по-добри доходи;
2. Борба с демографския срив чрез подпомагане на младите хора по всички възможни начини;
3. Създаване на добра, здравословна, екологична и съобразена с нуждите на всеки среда за живот;
4. Отваряне на общините като институции и улесняване на достъпа до тях на гражданите. Изграждане на истинско партньорство между местната власт и населението.
От изключително важно значение е взаимодействието между Кмета и Общинския съвет. Поуките от практиката са, че това взаимодействие трябва да е добро и на базата на допустимите компромиси!

Основни приоритети на БСП за местната власт за мандат 2023 - 2027 г.:

- По-добра заетост и по-високи доходи на гражданите
По отношение на важната тема за заетостта и доходите, водещите ни политики са свързани с използване на пълния ресурс на общинските предприятия; запазване и увеличаване дела на общинската собственост; инвестиране и подпомагане в дейности, които обединяват усилията на средния и дребен бизнес и земеделските производители.
Много важно е да се създаде благоприятна данъчна среда, която да стимулира бизнеса, както и да се съкратят сроковете за обслужване на гражданите и бизнеса. Изключително важно е да се работи по места и за ранното професионално ориентиране на учениците, като се наблегне на разкриването и изучаването на такива специалности от които има нужда местната икономика.
- По-добра жизнена среда и услуги
За реализирането на този приоритет, общините трябва да могат да разчитат на средства от европейски програми и такива с национално финансиране, с които да подобрят инфраструктурата и да задоволят потребностите на хората в съответните населени места.
За да спре демографската криза и да останат хората в по-малките населени места е важно да имат добри пътни и транспортни връзки, достъп до образование и здравеопазване, заетост, която да им носи доходи и нормални условия за живот - водоснабдяване, електрификация, регулярни комунални услуги. Затова и нашите усилия трябва да бъдат насочени именно в задоволяване на тези потребности. Услугите, които се предоставят на гражданите трябва да бъдат достъпни за тях и местната власт да реагира бързо и адекватно на всяка възникнала потребност.
Приемане на Подробни устройствени планове, които не допускат презастрояване на големите градове и курортите. Обновяване и благоустрояване на междублоковите пространства, улици и паркове, изграждане на повече детски площадки, както и на повече паркинги.
Различна политика при управлението на големите градове с районно деление. Приоритетно насочване на средства към крайните квартали за изграждане и ремонт на инфраструктура, обществени паркинги, поддържане на междублокови пространства, места за отдих и спорт.
Подпомагане на общините в усилията им да изградят пречиствателни станции и съоръжения.
Задължително е да се премахне бюрокрацията в областта на услугите, които предоставят общините на гражданите. По-бързо и ефективно обслужване чрез разширяване на електронните услуги, които се предоставят в съответната община.
Създаване на условия важни за хората услуги като водоснабдяване, сметосъбиране, озеленяване, и други, да се извършват от общински предприятия, които не формират печалба и се ръководят пряко от общините.

Повече и по-качествени социални услуги

Делът на бедните хора постоянно расте, заради сериозната икономическа криза в момента. Затова общините е важно да бъдат социално ангажирани и да предприемат необходимите мерки за борба с бедността на местно ниво. Най-общо това може да стане като се увеличи вида и обхвата на социалните услуги, които предлагат, като се търсят начини за разкриване на такива от които местната общност има нужда. Изключително важно е да се разшири и обхвата на услуги като "Личен асистент", "Домашен помощник" и "Обществена трапезария", които са от огромно значение за хората в нужда в тяхното ежедневие.
Важно е също във всяка община да се поддържа домашен социален патронаж, който да осигурява храна на възрастните и самотни хора, които са силно уязвима група. Да се подпомагат клубовете на пенсионера, да се направи всичко възможно за създаването на домове за стари хора и дневни центрове за възрастни, където те да могат да общуват пълноценно помежду си и да бъдат под постоянно наблюдение.
Всички представители на местната власт трябва да работят в тясно сътрудничество с клубовете и сдруженията на инвалидите и хората с увреждания. Да се направи необходимото за приобщаването на тези хора в обществения живот и да им се даде възможност за работа и развитие. Изграждането на достъпна архитектурна среда и промяна на съществуващата така, че да се осигури достъп на трудноподвижни хора и хора с увреждания.
- Качествено и достъпно здравеопазване
Качественото и достъпно здравеопазване е основен приоритет! Необходимо е общините да бъдат подкрепени за разкриване на медицински центрове с 24-часово покритие, а така също да се окаже подкрепа за медицинските практики в малките градове и селата. Неразделна част от това е осигуряването на аптечно обслужване във всяка община, включително осигуряването на поне една денонощна аптека в по-големите населени места.
Много е важна подкрепата за общинските болници по всякакъв възможен начин. Кадрово укрепване чрез предоставяне на жилища за необходимите медицински специалисти, отпускане на стипендии за студенти и специализанти, които след това имат ангажимент да се върнат и да работят в болницата, привличане на липсващи медицински специалисти.
Разкриване на хосписи, легла за долекуване и продължително лечение при осигуряване на финансиране от държавата. Създаване на общински фондове за подпомагане на граждани, които се нуждаят от скъпоструващо лечение, както и семейства с репродуктивни проблеми.

Добро образование за всяко дете

По отношение на образованието, нашият приоритет е то да бъде с по-добро качество и да се направи всичко необходимо за подобряване на материалната база в общинските училища.
Младите хора са нашето бъдеще, затова осигуряването на равни възможности за всеки един от тях е основен приоритет. Благодарение на политиката на БСП всички български деца вече ходят на детска градина безплатно. Това е наистина много голяма помощ за младите семейства с деца. Освен това е важно да се оказва подкрепа на даровити деца и младежи; да се отпускат стипендии на тези, които искат да учат и да се върнат след това по родните си места; да се организират платени стажове и възможност за старт в кариерата на младежи. Да се наблегне повече на професионалното образование, като се съобрази то с нуждите на съответния регион.
Всяка общинска власт трябва да подпомага учебните и детски заведения за участие в проекти, чрез които може да се подобри материалната база, както и да се повиши квалификацията на персонала. Общините да оказват съдействие и в осигуряването на интернет покритие във всяко учебно заведение. Подкрепа за участие в олимпиади и състезания, подпомагане и насърчаване на идеи и инициативи на учениците.
- Опазване и развитие на културата
Общините трябва да направят всичко необходимо, за да опазят националните и местни културни традиции и те да намират място в празничните културни календари. За да стане това е необходимо да се отпускат допълнителни средства на културните институции, а така също да се търсят начини за привличане на средства чрез европейски проекти. Подкрепа инициативите на творци, писатели, музиканти, художници, танцови и театрални състави.
- Финансова стабилност
За да има финансово стабилни общини е необходимо да бъдат увеличени финансовите средства, с които разполагат общините. Това може да стане като се преотстъпи по-голям дял от националните приходи за общините и по този начин възложените отговорности се обезпечат и с необходимите финанси. Необходимо е също да има самостоятелност на общините при определяне на местни приходоизточници.
Финансираните като делегирани от държавата дейности, особено в областта на социалните дейности, здравеопазването, културата и спорта, трябва да се допълват от общините с местни приходи. Трябва да се използват всички възможности на местната власт за привличане на допълнителни средства от европейски и национални фондове.
Самостоятелен бюджет за кметствата, което ще подобри административното обслужване в малките населени места и ще даде възможност за изпълнение на правомощията на избраните кметове. Да се направи всичко възможно за да се повиши събираемостта на местните данъци и такси.
- Силно местно самоуправление и отворени за гражданите общини
За да има силно местно самоуправление трябва да бъдат увеличени правомощията на общините за предоставяне на услуги с гарантирани приходоизточници на местно ниво, които да се преотстъпят от централната власт.
Усилията на БСП, както и досега, трябва да бъдат насочени към промени на законите свързани с местното самоуправление, за водите, за регулиране на водоснабдителните и канализационни услуги, да се създадат необходимите условия за създаване на общински ВиК дружества, за образованието, за народните читалища, за здравното осигуряване и болничната помощ, за държавната собственост, за устройство на територията и за държавния бюджет.

Необходими са специални мерки

за подпомагане на по-слаборазвитите региони, както и в общините със сериозни демографски, икономически и социални проблеми.
Широко обсъждане и предварителна оценка за въздействието на решенията на местната власт, предоставяне на пълната информация за тях, публични дебати и проучване на общественото мнение.
Задължително е общините да станат още по-отворени към гражданите, а гражданското участие в разработването и реализацията на местните политики да стане активно. За да се случи това е необходимо да се подкрепят и насърчават гражданските и доброволчески инициативи, както и да се привличат повече млади хора към тях.
- По-голяма сигурност и спокойствие
Политиката за социална интеграция и толерантност между етносите, е част от мерките за поддържане на сигурността в градовете и селата. Системното взаимодействие между кметовете и полицията също, затова то трябва да се регламентира и реално да съществува във всяко населено място. Да се разширят съществуващите и да се изградят нови зони за видеонаблюдение в районите на детски и учебни заведения, паркове, пазари, подлези и други обществени пространства. Държавата да финансира тези дейности и полицията да си поеме отговорностите.
Там, където е възможно да се организират обществени структури за доброволна подкрепа на полицията с помощта на местната власт. Да се създадат добре обучени, оборудвани и екипирани групи от граждани за действие при кризисни ситуации. Общините, съвместно с полицията, земеделските производители и кооперации, ежегодно да вземат мерки за опазване на полските имоти и земеделската продукция.
Изключително важно е във всяка община да се извършват превантивни действия за намаляване на риска от наводнени, свлачища и горски пожари - поддържане на речните корита, отводнителните канали, диги, язовирни стени, защитни съоръжения и тяхното редовно почистване, като за това е нужно да има съдействие от държавата като се осигури необходимия финансов ресурс.
Важно е също населението да бъде подготвено за действия при кризи, особено в райони, които са ставали обект на такива като наводнения, земетресения и други. За целта трябва да се поддържат в изправност и системите за ранно оповестяване при бедствия.
С нашата политика трябва да се стремим към    

намаляване на междурегионалните неравенства

и тези между общините. Държавната и местна политика трябва да спре демографския срив, особено в най-бързо обезлюдяващите се райони на страната, като се осигурят необходимите проекти, финансов ресурс и стимули.
Нашите приоритети в отделните сфери са насочени преди всичко към ограничаване на бедността, повишаване на икономическата и гражданската активност и към подобряване условията на живот в българските общини, за да останат българите в Родината си.
Представителите на БСП трябва да се утвърдят във всяка община като носители на друго качество на живот за хората, което им гарантира по-добър стандарт и повече сигурност в ежедневието. Политиката на БСП с нейните социални цели и идеи, е най-близо до хората и техните непосредствени нужди в днешната трудна ситуация. Затова, нашата задача е да ги представим по най-добрия начин, за да стигнат посланията ни до хората и те да бъдат разбрани и припознати като единствената алтернатива за излизане от тежката криза.
За нас основният приоритет в момента, е да насочим всичките си усилия към предстоящите избори за кметове и общински съветници, които изискват много работа и сериозна организация. За да дадем всичко от себе си и да се поздравим с едни много добри резултати наесен, повече от всякога се нуждаем от единство, обединение и работа като един отговорен и мотивиран екип.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 90

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 886

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 79

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 82

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 72

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 89

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ