Преговорите: Кирил Петков обяви за лична кауза разширяването на ваксинацията
Разширяването на ваксинационния обхват срещу КОВИД е сред приоритентите цели на Кирил Петков. Лидерът на „Продължаваме промяната“ обяви категоричното си намерение, влезе ли в управлението, да направи сериозна разяснителна кампания срещу обществото относно ваксините и хроничните заболявания. Поемат това като личен ангажимент, отбеляза Петков по време на разговорите по тема икономика с експертните групи на четирите партии, които трябва да подготвят коалиционното споразумение.
Петков обяви публично, че бизнесът ще бъде отворен напълно и ще се върне към нормалното си съществуване, когато имаме достатъчно ваксинационно покритие или доказан придобит имунитет сред населението.
Тази тема бе сред дискутираните – кога е възможво разхлбаване на ковид мерките и как да продължат помощите към бизнеса в пандемията.
По време на разговорите всяка партия имаше възможност да представи своите виждания и предложения по конкретни сектори и проблеми, след това се търсят допирните точки и се съставят списъци с общи идеи. По темите, където има противоречия, предстоят експетни срещи.
Най-активни в разговорите в сектор икономика са социалистът Румен Гечев, икономистът от ИТН Любомир Каримански, Георги Ганев от „Демократична България“, Калина Константинова и Кирил Петков от „Продължаваме промяната“.
Записано бе, че всички партии са съгласни, помощите за бизнеса по време и след пандемията да продължат. Експертите се обединиха и около твърдението, че трябва да се скъса с назначавенота на „свои хора“ в администрацията и в управлението на държавни фирми. Имаше спор около възможностите за приватизация на държавни компании. Надделя мнението, че не е важно кой е собственикът, а как се управлява компанията.
От „Продължаваме промяната“ обявиха намерението си да включат иновациите като част от бъдещото Министерство на икономиката. Искат и създаването на Борд за иновациите.
От „Има такъв народ“ искат специална реформа в БДЖ за подобряване на качеството както на работата на железниците, така и на услугите, които предоставя.
Партиите се обединиха около идеята индустриалните паркове да се изграждат на базата на заявен интерес от инвеститори.
Предлага се също търговските вериги да си сътрудничат така че да изнасят навън български продукти.
Специално темата около връзката между икономиката и образованието ще се обсъжда и утре, на групата в сектор „Образование“, подчерта Кирил Петков.
БСП дадоха конкретни предложения как да се помогне на малките и микрофирмите. Петър Кънев посочи, че през последните години са приети поне 12 закона, които утежняват дейността на бизнеса. Големите фирми успяват да оцелеят, но за малките е трудно, подчерта той. БСП предлага, каза Кънев, да се спре с практиката проектозакони да се вкарват през депутати-лобисти. Кирит Петков застана зад този призив и дори помоли сериозните дебати в новия парламент да се водят в пленарна зала, а не във фоайето.
БСП настояват също веднъж завинаги да се реши въпроса с определянето на минималната работна заплата, с необлагаемия минимум за всички доходи. Според БСП трябва да се направи група, съвместно с опозицията, и да се направи преглед на функционирането на администрацията като по този начин се прецени от колко и каква е има нужда. В противен случай уж непрекъснато се съкращава, а тя не става по-малко, каза Кънев.
Да се сложи край на обслужването на свои хора от Банката за развитие, каза от своя страна Румен Гечев. Социалистите смятат, че индустриалните зони трябва да обслужват производители, а не да са складове на чуждестранни фирми. Даде пример със зоната в Божурище, където чужда фирма складирала разглобени мебели, с които се съсипвали българските мебелни фирми.
В края на срещата Кирил Петков обяви, че е оптимист защото всички имат еднаква визия, а различията са само как да се изпълнят изредените цели. "Явно идеи има, въпрос на воля е да бъдат постигнати", посочи той.