26 Юни 2024сряда19:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Усмивките на унгарския премиер Орбан и полския президент Дуда трудно прикриват недоволството им от Брюксел, след като вътрешните министри на ЕС одобриха неприемлива за Унгария и Полша реформа за преместването на мигранти

Полша и Унгария блокираха сделката за миграцията

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 1068

Лидерите на Европейския съюз прекъснаха преговорите за миграцията, тъй като Полша и Унгария блокираха напредъка, след като по-рано този месец бе приет план за преразглеждане на правилата за миграцията и убежището.

Лидерите на ЕС отмениха преговорите на върха след последни усилия на Франция и Германия и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел да излязат от задънената улица.

Миграцията е един от най-спорните въпроси в ЕС след миграционната криза от 2015 г., когато блокът се опита и не успя да преразгледа процеса на посрещане и преместване на търсещите убежище.

Варшава и Будапеща се разгневиха, защото министрите на вътрешните работи на ЕС, след месеци напрегнати преговори, се споразумяха за реформиране на правилата за преместване на мигранти.

Окончателният компромис бе определил квоти за желаещите страни и задължителни финансови вноски от 20 000 евро за всеки мигрант за страните, отказващи преместване на мигранти.

Полша и Унгария гласуваха против позицията, приета с квалифицирано мнозинство, което означава, че 55% от държавите членки, представляващи най-малко 65% от населението на ЕС, гласуваха "за".

Планът, който трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, позволява дерогация за страни, които са приели най-малко един милион лица, търсещи убежище.

И Полша, и Унгария използваха срещата на върха на 29 юни, за да изразят недоволството си. Варшава посочи, че е приела между 1,5 до 2 милиона бежанци, бягащи от Украйна след нахлуването на Русия миналия февруари.

След 24 февруари 2022 г. Полша прие около 2 милиона украински бежанци. Затова Варшава с основание протестира срещу силовото налагане на нови квоти за бежанци

"Не е нужно да ни учат какво е солидарност", каза полският премиер Матеуш Моравецки пред репортери, преди да започне разговорите на върха, посочвайки подкрепата на правителството си за украинските бежанци, за които по-късно поиска финансова подкрепа от ЕС. "Не можем да третираме по дискриминационен начин хора от Украйна и хора от Близкия изток или Африка", добави полският премиер.

Варшава предложи да се проведе референдум по въпроса.

Междувременно Будапеща последователно се противопоставя на всякакви опити за създаване на задължителна политика на ЕС относно преместванията. Но независимо от провала на изготвянето на изявление от срещата на върха, споразумението за миграцията, постигнато по-рано този месец, ще остане в сила.

Въпреки че нито една страна не може да наложи вето на позицията, която беше договорена от министрите и сега ще бъде договорена с Европейския парламент, Полша внесе изменение в заключенията след срещата на високо равнище, подчертавайки необходимостта от доброволен подход към преместванията и от единодушие между правителствата в блока. Предложението беше отхвърлено от всички други лидери на ЕС.

Някои дипломати останаха разочаровани, че миграцията забавя консенсусната среща на върха, и предположиха, че темата вероятно ще зацикли. "Поляците и унгарците казват, че не признават валидността на споразумението, и искат да се върнат към практиката от 2018 г., когато решенията се вземаха с консенсус", коментира френски дипломатически източник.

"Унгарците не са рационални, както обикновено, искат нещо и накрая се отказват. Аргументът на поляците е свързан с финансирането", добавиха дипломатите, но не разкриха дали ще бъде постигнато съгласие по текста на изявлението на следващата среща.

Нидерландският премиер Марк Рюте предложи на колегите си да обсъдят отново въпроса на предстоящата среща на върха. "Те са толкова ядосани, че казват, че сега изобщо не искат никакви заключения за миграцията", каза Рюте.

Политическият съветник на Виктор Орбан - Балаш Орбан, обобщи дискусиите, като написа в Туитър: "Тежка битка срещу промиграционните сили на Брюксел!"

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ