Полицаите поканиха политиците да дават нощни дежурства
Всеки един от управляващите да си избере структура на МВР и да прекара 3 поредни нощи на дежурство. Това предложение отправи председателят на полицейския синдикат Валентин Попов по време на протеста на полицаи, пожарникари и надзиратели в затворите пред Министерски съвет днес. Да си вземат любимата книжка и да дойдат за една нощ при нас, уточни Попов.
Той подчерта, че протестиращите ще настояват за увеличение на минималното възнаграждение за нощен труд за всички държавни служители, които го полагат, а не само на полицаите. Валентин Попов припомни още, че в някои отрасли на частния сектор въпросът е решен с колективни трудови договори, а в тази връзка попита: „Пак ли държавата ще е най-лошият работодател?“.
Няма да обяснявам всичко това на министъра на вътрешните работи, защото той е минал през цялата йерархия на системата и е положил достатъчно нощен труд, за да знае за какво дума. Нямам намерение да го обяснявам и на министър-председателя, защото в началото на кариерата си и той е имал удоволствието да се потруди през нощта, допълни Попов, цитиран от БГНЕС.
Хиляди униформени се събраха на протеста навръх професионалния си празник.
Синдикатът на служителите в затворите настоява политическата класа да отчете нарастващата роля на човешките капитал за икономически растеж. Те искат повишаване стандарта на живот, повишаване на ефективността на положения труд и качеството му, въвеждане на нови техники и подобряване условията на труд.
От Синдиката на служителите в затворите не са съгласни и с информацията за уволнението на шефа на ГДИН Васил Миладинов.
На свой ред президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов посочи, че синдикалната организация иска справедливо заплащане и ограничаване на полагането на нощния труд. По думите му в България 400 000 души полагат нощен труд. За КТ "Подкрепа" обаче нищо не унищожава биологически и социалния живот на човека като полагането на нощния труд.
От 2007 година насам той се компенсира със ставка от 25 стотинки на час, която полицаите определят като „унизително ниска“.
Протестиращите показаха копие на писмо от 1942 година, с което началникът на пощата в малкия български град Златоград иска увеличение на дажбата хляб на трима негови служители, които работят и през нощта. Българи, говорим за Втората Световна война. Говорим не за България в ЕС, а за България в купонна система по време на войната. И сега ли за една нощна смяна ще получаваме една допълнителна дажба хляб, попита Валентин Попов.