26 Юни 2024сряда08:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка ArtPrice

Нова технология ще пази археологическия парк в Помпей

/ брой: 55

автор:Дума

visibility 218

Древният римски град Помпей, разрушен от изригването на Везувий през 79 г. сл. Хр., ще бъде опазван чрез инфрачервени сензори, свързани със сателит. Те се инсталират сред руините, за да ги предпазят от вредното въздействие на глобалното затопляне, включително проливни дъждове, силни ветрове и екстремни температурни промени. Благодарение на споразумение със Строителния факултет на Университета в Салерно, на територията на археологическия парк се разполага високотехнологична система за наблюдение, която ще обхване всичките 44 хектара от откритите му разкопки, съобщава ArtPrice.

През последните десетилетия в Помпей се извършва реставрация под ръководството на бившия директор на комплекса Масимо Озана. Срутването на няколко сгради през 2010-2011 г. предизвика международно безпокойство и Европейската комисия започна "Проекта за големия Помпей" на стойност 105 милиона евро, за да "защити, поддържа и подобри" паметниците. Въпреки значителните забавяния, тези работи бяха завършени до края на 2020 г.

Помпей не е първият археологически обект, в който ефектите от глобалното затопляне се проследяват с помощта на нови технологии. През 2019 г. римският Колизеум започна разработването на система за мониторинг, която трябва да бъде пусната в експлоатация през 2022 г.

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 374

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 382

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ