29 Март 2024петък08:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Между Георги, Мария - Фатма и Айша

Именната система в Родопите по зигзагите на времето

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 1830

  Светозар Казанджиев

Неотдавна приключи работата на авторски колектив от филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в Смолян по проект "Развой на смолянската антропонимична система". Проучването обхваща период от 100 години - 1913 до 2009 г. и е извършено в четири общини: Смолян, Чепеларе, Девин и Неделино. Ръководителят на екипа доц. д-р Ваня Кръстанова сподели, че работата по това най-мащабно изследване е продължила една година и половина и ще приключи с издаването на Честотен речник на личните имена в Смолянско.
Много са причините, които провокират интереса към темата, но по-важните са няколко: Родопският край е освободен от турско робство 34 години по-късно от останалата част на България; осем пъти са сменявани имената на родопчани, изповядващи ислям; социално-икономическите условия в планината, отварянето на Родопите към света; възродителният процес; влиянието на масовата култура...
Георги, Мария, Айша, Фатма, Ахмед и Мехмед са най-тачените имена в Родопите. Установено е, че през изминалото столетие 1971 мъжки имена са носени от 34 509 мъже и 2199 женски имена - от 31 851 жени.

Родопчани


315 от личните имена са дали основа на всички останали. Според направената класация от научния колектив най-срещаните мъжки имена в периода 1913 - 1950 г. са Ахмед, Мехмед, Георги, Асан. Между 50-а и 60-а година на миналия век идват като нови и модерни имена: Салих, Костадин, Мустафа, Росица, Емилия, Софка. Сред жените през първата половина на ХХ век най-срещаните имена са: Фатма, Айша и Мария. През втория условен период 1950 - 1980 г., когато е и т.нар. възродителен процес, стават модерни сред мъжете Димитър, Георги, Иван, Красимир и Николай, а сред жените - Елена, Мария, Иванка, Гергана.
    След 80-те години настъпва бум в развитието на именната система, домашно производните имена се заменят масово от външно повлияни. Изчезват завинаги имена като: Крустан, Алказар, Виждан, Вижданка, Метаксин, Щильон, Рапан... Появяват се съвсем нови - Алберт, Алберто, Денис, Дениз, Лолиаз, Ламберия, Лилиферка, Анджелика, Анджела. Обезпокоителна е тенденцията, която се налага от масовата култура и преди всичко киното.
През 70-те години на миналия век, когато премина триумфално през екраните българският сериал "На всеки километър", масово бяха кръщавани новородените и преименуваните момчета с имената на героите Сергей Деянов и Митко Бомбата. Хилядите Сергеевци и Митковци из смолянските села и градове са получили имената си от Стефан Данаилов и Григор Вачков. По-късно, през осемдесетте, сапунката "Робинята Изаура" прекръсти десетки новородени момичета, а Леонсио - стотина момчета. Същата роля играят днес заливащите ни от всички телевизии турски сериали. Има много Ферфондета, Лейли, Неджли, Шехерезади, Инджи и прочее. Преди време в смолянската болница се родиха момиченца-близнаци и родителите им ги кръстиха с похвална гордост и удоволствие Инджи и Ментеше.
Безпокои обаче фактът, че се заимстват имена от чужди именни системи и се предават във фонетичния им вариант както например Алекзандър, Алехандро, Алекзандра, Сюьзън, Некълъс, Ричард, Джеймс и пр. Те не обогатяват езиковата ни система, а я обезличават.



Според научния колектив има три периода в развоя на имената в Смолянско и всеки е обусловен от конкретни историко-политически или социално-икономически промени. Това е така, защото именната система е най-податлива на тези промени. През първия - 1913 - 1950 г., намаляват турско-арабските имена и се увеличават домашно производните; през втория - 1950 - 1980 г., започва именуването със сложни имена, повлияни от различни фактори заради възродителния процес, а през третия - след 80-те години, нахлуват чуждите имена под влияние на масовата култура. Оттогава са имената: Мисислава, Едислав, Светислав, Здравослав и прочее.
След 2000 година се наблюдава друга, съвсем нова и интересна тенденция - все повече родопчани доброволно, чрез съда, възстановяват българските си имена, заменени с турско-арабски в първите години на прехода. За 15 дни в Мадан 5 мъже и жени на средна възраст поискаха българските си имена. В Районния съд Смолян ежемесечно се разглеждат дела от подобен характер.
Причините за появата на тази тенденция са много, но по-важни са три: неудобството у много родители пред децата си от притежанието на чужди на българската среда имена; втората - членството на страната ни в ЕС и възможността всички български граждани да пътуват навън, и третата - отношението на международната общност към мюсюлманите след атаката на Световния търговски център в Ню Йорк.
Много родопчани с турско-арабски имена, тръгнали на гурбет, не успяха да си намерят работа в Европа, друга част въобще не бяха пуснати зад граница, а онези, които успяха, не се радват на полагащото им се уважение и внимание от страна на европейските работодатели, при трети децата им не желаят да бъдат различни в училище и неформалните среди заради своите лични имена...


 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ