29 Март 2024петък10:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Средство за комуникация “Руски дневник” зададе този въпрос на най-добрите учители-русисти от чужбина.

Какво му е трудното на руския език?

В Москва под егидата на Россътрудничество и Института по руски език “Пушкин”се проведе финалния етап на конкурса за преподаватели по руски език от чужбина. До финала достигнаха 15 учители от общо петдесет страни-участнички.

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 1557

Глеб Фьодоров

Първите места заеха  Александър Строканов от САЩ, Инна Розентулер от Израел и Фан Ан Чин Тхи от Виетнам, но, според председателя на журито професор Владимир Анушкин от Института по руски език “Пушкин”, всички, взели участие в този конкурс, всъщност вече са победители.
Кореспондентът на “Руски дневник” запита  участниците -  как и защо сега се учи руски език и кое е най-трудното в него.
По думите на Гордана Наумович от сръбско-руското казашко дружество “Нит”, преподавателка с почти 40-годишен  стаж, “ в Сърбия  руският  език се изтласква”, а неговото място заемат немски, китайски и италиански”
Подобна ситуация се наблюдава и в България: “ Сега на мода са китайския и английския, а руският не е включен в  задължителната училищна програма, макар че по-рано се учеше още от детската градина чак до 12 клас на гимназията.” – казва Магдалена Телиева от българското село Белащица.
В Щатите ситуацията е по-различна: колкото по-лоши са отношенията с Русия, толкова по-голям е интересът към руския език.
“ Забелязахме нарастване на интереса към руския език – това  започна някъде около 2000-та година. И колкото повече Русия  се изправяше на крака, толкова повече нарастваше интереса към езика. Защо ли? Защото обикновените американци не мислят задължително като американските политици. А мнозина просто не им вярват”, - разказва Александър Строканов, директор на Института по руски език, история и култура към държавния колеж в Линдън в щата Вермонт.
Силно се е увеличил интересът към руския език и в Китай. Според Лин Мей от Сианския университет за чужди езици, през тази година руският е попаднал в Топ-8 на най-търсените специалности според резултатите на единния държавен изпит – матурата.
Най-голямата трудност в граматиката, по мнението на всички, това са падежите на съществителните имена. Ако в българския език падежите частично са се запазили в системата на местоименията, то в другите страни, където няма падежи, учениците не възприемат изобщо тяхното наличие. Както при китайците, така и при американците има проблеми с някои букви. Например с ы- ери. “ Но с това се справяме за една-две седмици – казва Александър Строканов и добавя :
“ Трудността на руския език малко се преувеличава, защото не е толкова сложен самият език, колкото практическата подготовка  на студентите е недостатъчна”.
Директорът на Россътрудничество Константин Косачов  каза, че от следващата година конкурсът ще стане по-глобален и ще обхване  както страните от ОНД , така и по-отдалечени чужди страни.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ