24 Май 2024петък07:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕИМ А е имало дори шансове за световно лидерство

Съветските компютри: история за фаталната грешка

Първите съветски компютри, създадени в края на 40-те години, по нищо не отстъпвали на западните си аналози. Част от тях били дотолкова интересни и актуални, че до ден днешен носят гриф „секретно“.

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 1683

Арам Тер-Газарян


Първите дейности по създаването на Малка Електронна Изчислителна Машина (ЕИМ) започват през 1948 г. в секретна лаборатория в местността Феофания (Теофания) около Киев. Те се осъществяват под ръководството на Сергей Лебедев, по онова време – директор на Института по електротехника към АН на Украйна. Той развива, обосновава и реализира принципите на ЕИМ със запазена в паметта програма. През 1953 г. колективът, ръководен от Лебедев, създава първата голяма ЕИМ – БЕИМ-1 (Болшая (голяма) Електронна Изчислителна Машина). Но тя е сглобена в Москва, в Института по точна механика и изчислителна техника. БЕИМ-1 е създадена на базата на 180 хиляди дискретни транзистора и е уникална с това, че тя не съдържа нито една интегрална схема.
Персонални компютри също се правели с интересни технически решения, особено „Мир-1“, „Мир-2“ и „Мир-3“. Това били пълноценни ПК от шестдесетте години с всички необходими атрибути, икономична памет и с възможност да бъдат използвани във всички промишлени производства.
Днес учените са на мнение, че ако компютърните системи бяха приравнени към единен стандарт, то Съветския Съюз можеше да има шанса да стане световен лидер. Андрей Ершов, един от основателите на компютърните технологии в СССР, открито заявява, че ако академик Виктор Глушков не беше престанал да развива своята серия „Мир“, то в Съветския Съюз щеше да бъде създаден най-добрият ПК в света.
През 1969 г. властите в СССР решават да прекратят уникалните разработки и да преминат към създаването на компютри на основата на платформата IBM/360, тоест, да се занимават с пиратско копиране от западните системи. „Това било най-лошото от всички възможни решения, - казва историкът и програмист Юрий Ревич. - За това, че отрасълът престанал да се развива самостоятелно, е виновно съветското ръководство и отчасти самите конструктори. Всяка група „се варяла в собствен сос“, режимът на секретност водел да това, че било по-лесно някои технологични решения да се заимстват от западните научни списания, отколкото от съветската литература“...
Много от създателите на съветските компютри заминали в чужбина. Например, Владимир Петковский, който работил в Института по точна механика и изчислителна техника „Лебедев“, станал водещ разработчик на микропроцесорите на Intel. В своите разработки за Intel той въплъщавал някои съветски ноу-хау.
 
 

С над 80% се сринаха чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 95

Между 80 и 150 лева на година за застраховка на жилището

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 95

Част от лавандулата може да остане по полето

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 95

Три страни в Европа признават Палестина

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 95

Румъния вдига с 10% най-ниските заплати

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 95

ЕС одобри закон за изкуствения интелект

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 95

Нидерландия забранява международните осиновявания

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 95

За нормално бъдеще

автор:Ина Михайлова

visibility 713

/ брой: 95

България не е готова за еврозоната

автор:Евгени Гаврилов

visibility 367

/ брой: 95

Позорна статистика

автор:Аида Паникян

visibility 361

/ брой: 95

Защо парите бягат

автор:Евгени Гаврилов

visibility 342

/ брой: 95

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ