20 Април 2024събота08:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Генетици подмладиха стари мишки

/ брой: 278

автор:Дума

visibility 771

Учени от Харвардския университет частично са обърнали процеса на стареене при опитни мишки - превръщайки посивели, немощни гризачи - еквивалент на 80-годишни старци, в тийнейджъри. Невероятният успех на генетиците е стъпка към фантастична цел като "връщането на времето".
"Това, което наблюдавахме при мишките, не бе просто забавяне или стабилизиране на процеса, а тоталното му обръщане, което ни порази", обяснява ръководителят Роналд де Пино за изследването, публикувано в сп. "Нейчър". Процесите на стареене до голяма степен все още са мистерия, но учените знаят, че се дължат на много различни фактори - свободните радикали в организма, които увреждат постепенно клетките, пушенето, ултравиолетовите лъчи и други екологични фактори.
Екипът в Харвард се е съсредоточил върху процес, наречен "теломерно скъсяване". Повечето клетки съдържат 23 двойки хромозоми, които носят нашата ДНК. В крайчеца на всеки хромозом има нещо като защитно "капаче", наречено теломер. При всяко деление на клетките теломерите се скъсяват, докато накрая спрат да работят, а клетката умира, или се "изключва". Именно този процес е зад механизма на стареенето.
Учените отгледали мишки, генно изменени, така че да им липсва ензимът теломераза, който пречи на скъсяването на теломерите. Без него мишките остарели преждевременно, страдали от болести, включително лошо обоняние, безплодие и имали увредени вътрешности и по-малки мозъци. Когато обаче били инжектирани за реактивиране на ензима, той "ремонтирал" увредените тъкани и органи и реално обърнал процесите на стареене. Само след месец терапия в мозъка на болнавите и в силно напреднала възраст животинки започнали да се появяват и нови нервни клетки.
Да се повтори този трик при хората ще бъде обаче много по-трудно, наясно са учените.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ