23 Април 2024вторник12:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Икономическият ръст на ЕС продължава

Забелязват се положителни процеси на стабилизиране на националните икономики, макар и неравномерно за различните страни от съюза

/ брой: 276

автор:Дума

visibility 26

В есенната прогноза на Европейската комисия се предвижда протичащото в ЕС икономическо възстановяване да продължи, макар и неравномерно. Очаква се брутният вътрешен продукт (БВП) да нарасне с около 1,75% през 2010-2011 г., а през 2012 г. с около 2%, съобщи портал "Европа".
Наред с по-благоприятната световна конюнктура и началото на данъчната консолидация обаче се очаква икономическата активност да се забави към края на тази година и през 2011 г., но да се ускори отново през 2012 г. благодарение на по-силно частно търсене. ЕК предвижда условията на трудовия пазар бавно да се подобряват през прогнозния период, както и състоянието на бюджета. Прогнозата за безработицата е тя да намалее до около 9% през 2012 г., а публичният дефицит да се понижи до около 4,25% от БВП. Тези процеси обаче ще останат неравномерни в различните държави-членки.
В тази връзка комисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен заяви: "Обнадежден съм от изгледите заетостта най-сетне да се подобри през следващата година в Европа. Възстановяването обаче е неравномерно и много държави-членки преминават през труден период на адаптиране".
Въпреки тези проблеми икономическата ситуация в ЕС значително се подобрява, като растежът на БВП през 2010 г. до този момент надхвърля очакванията, особено през второто тримесечие. Докато растежът на износа, който представлява първият етап от традиционния модел на възстановяване, е стабилен от известно време насам, европейската икономика вече навлиза в следващата фаза, в която увеличаването на износа започва да стимулира търсенето на инвестиции (средства за производство).
С очакваното забавяне на световната икономическа активност, което ще потисне растежа на износа, и прекратяването на временните помощи, краткосрочните перспективи пред европейската икономика изглеждат по-умерени. По отношение на потреблението на домакинствата бавното подобрение на перспективите за заетост, умереният растеж на доходите и ниската инфлация са в основата на очаквания подем. В същото време процесите на трудовия пазар по принцип се забавят спрямо тези, свързани с БВП, с около половин година или повече. През 2011 г. се очаква растеж на заетостта от почти 0,5%, а за 2012 г. съответно с около 0,75%, докато безработицата се очаква постепенно да намалее от около 9,5% до около 9% през 2012 г.
Тъй като се прекратяват мерките за стимулиране на икономиката, а консолидационната фаза все повече набира сила, очаква се дефицитът да намалее в 24 държави-членки през следващата година. За ЕС като цяло през 2011 г. се очаква дефицит малко над 5% от БВП, а през 2012 г. с укрепването на възстановяването и допълнителен спад от около 1 процентен пункт. През прогнозния период обаче ще се запази тенденцията към покачване на съотношението на дълга.
Според анализите може да се очаква сравнително ниска инфлация на потребителските цени както в ЕС, така и в еврозоната. Прогнозите за инфлацията въз основа на хармонизирания индекс на потребителските цени са за средно 2% в ЕС през тази година, а след това да намалее до 1,75% през 2012 г. (в еврозоната през периода 2011-2012 г. се очаква да бъде 1,75%). Очаква се остатъчният икономически застой заедно със сравнително умерения растеж на заплатите и разходите за труд на единица продукция да задържат под контрол увеличението на инфлацията.
Политическите мерки за справяне с големите дефицити и задлъжнялост могат да се окажат по-резултатни от очакваното, ако съумеят да разсеят пазарните опасения и с това да укрепят доверието сред предприятията и потребителите. 

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 90

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 101

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 117

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ