28 Март 2024четвъртък14:13 ч.

Фетел сгази Алонсо

Германецът спечели последния старт за сезона и стана най-младият световен шампион

/ брой: 263

visibility 46

Германският пилот на Ред Бул Себастиан Фетел стана най-младият световен шампион в историята на Формула 1, след като спечели последния старт за сезона - за Голямата награда на Абу Даби.
Фетел става и първият германец, който печели световната титла след рекордьора със 7 титли Михаел Шумахер.
На пистата "Яс Марина" Фетел стартира от първа позиция и нямаше особени проблеми да спечели. Той измина 55-те обиколки за 1:39:36,837 ч. Зад него останаха световните шампиони за 2008 г. Люис Хамилтън и за 2009 г. Дженсън Бътън, и двамата от Макларън.
Основният претендент за титлата - двукратният първенец Фернандо Алонсо (Исп) с Ферари, стартира трети, но завърши едва седми, а другият пилот с шанс за титлата - Марк Уебър (Авл) с Ред Бул, финишира непосредствено след него.
Фетел спечели световната титла на 23 години и 134 дни и стана най-младият световен шампион, като отне рекорда на Люис Хамилтън (Вбр), триумфирал през 2008 г. на 23 години и 301 дни.
В престижната класация трети е Фернандо Алонсо (Исп) с Рено през 2005 г., станал шампион на 24 години и 59 дни.
През сезона Фетел победи още в стартовете за Гран при на Малайзия, Европа, Япония и Бразилия и грабна титлата с 256 т., като изпревари с 4 лидера до последния кръг Алонсо. Трети завърши Марк Уебър с 242 т., пред Люис Хамилтън с 240.
"Ако трябва да съм честен, не знаех, че съм спечелил веднага след финала. Чудех се какво става. В последните десет обиколки моят състезателен инженер - Роки, ми даваше съвети да докарам болида до финала. Чудех се защо той е толкова нервен, при положение че не трябваше нито да атакувам съперник, нито да натискам", заяви Себастиан. "Не знаех къде се намира Алонсо, но усетих, че съм в добра позиция, когато ми каза: "Нещата изглеждат добре." В следващия момент се чуха крясъци по радиото, от които разбрах, че сме спечелили световната титла. Останах безмълвен, не можех да кажа нищо, а се предполага да кажеш важни думи в такъв момент. Беше невероятно, не може да се опише с думи!", завърши просълзеният шампион.